Londra Gezi Rehberi

Geziler için daha çok yaz ayları uygundur. Ancak kültür sanat etkinlikleri yılın her mevsimi olabilmektedir.
Okyanus etkilerinin ağır bastığı İngiltere iklimi son derece değişkendir. Havalar uzun süreli dengeli gitmez. Kışlar nisbeten yumuşak, yazlar ise serindir. Golf stream sıcak su akıntısının adaların iklimi üzerinde büyük tesiri vardır.

Kuzey enlemde olmasına rağmen kışın sıcaklık ortalaması 7°C’dir. Kışın Britanya’nın batı kesimleri daha nemli, rüzgarlı ve ılıktır. Doğu bölgeleri Avrupa kıtasından gelen soğuk ve kuru rüzgarlardan etkilenir. Yazın ortalama sıcaklık güneyde 27°C, kuzeyde ise 15°C olur.

Ortalama yağış miktarı 1016 mm’den fazladır. Göller bölgesindeki dağlarda bu miktar 2500 mm’den fazlaya çıkar. İç taraflarda kışın bölgesel sis yaygındır.

Londra hakkında bilgi

Ulusal dili İngilizce olsa da 300’den fazla dil, Londra’nın ses atmosferini zenginleştiriyor. Aynı zamanda kültürleri de temsil eden bu diller yemeklerin aromasında bulunan kokulardan, giyim tarzlarına ve dinlediğiniz müziklere kadar çeşitliliği yansıtıyor. Notting Hill ve Maltby Caddesi gibi pazarlarda gurmelere sunulan geniş tatlar yelpazesi gibi British Museum ve Victoria & Albert Müzesi’nde de koleksiyon zenginliğine şahit olabilirsiniz. Farklı kültürlerin dinamizmi, hala bir şekilde özünde İngiliz olan Londra’yı, büyük olasılıkla dünyanın en uluslararası şehri yapıyor.

New York ve Tokyo’dan sonra dünyanın 3. büyük şehri Londra, İngiltere’nin güneydoğu kıyısında, Thames Nehri’nin her iki yakasında, bu nehrin denize döküldüğü yerden 65 km içeride kurulmuş. Coğrafi konumu nedeniyle kısa zamanda önemli bir liman ve ticaret merkezi olarak gelişmiş şehrin merkezi Orta Çağ’da surlarla çevrilidir.

Eski bir Roma kenti

Bugün dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biri olan ve yaklaşık 2 bin yıl önce Romalılar tarafından kurulan Londra, dünyanın en eski kentlerinden biri. Bir Roma kentiyken Saksonlar’ın eline geçerek London adını alan kent, 1066’da Normanlar tarafından ele geçirildi. Orta Çağ’da oldukça gelişen Londra, kısa zamanda binlerce kişinin ölmesine sebep olan salgın hastalık ve daha sonra da büyük Londra yangınıyla büyük tahribata uğradı. Şehrin yeniden 19. yüzyılda gelişmeye başlamasının ardından 1. ve 2. Dünya Savaşları’nda Alman uçaklarının saldırısıyla büyük bölümü yanıp yıkıldı. 2. Dünya Savaşı sonrası Londra, bugünkü halini alan büyük bir onarım çalışmasıyla yenilendi.

Dünyanın en önemli bilim merkezlerinden biri olan kentin kütüphane ve sanat merkezlerinde çok değerli tarihi eserler ve resim koleksiyonları bulunuyor. Dünyaca ünlü oyun yazarı William Shakespaare hayatının büyük bir bölümünü Londra’da geçirmiştir.

Londra’nın nüfusu

Yaklaşık 8 milyon nüfusu olan Londra’nın kendine bağlı birimleriyle birlikte nüfusu 12-15 milyon civarında.

5 uluslar arası havaalanı bulunan ve dünyanın en kalabalık hava trafiğine sahip Londra, aynı zamanda uluslararası turizmin kesişme noktası. En büyük havaalanı Heathrow, dünyanın en fazla uluslararası yolcu taşıyan havaalanı. 2013 rakamlarına göre 16 milyon insanın ziyaret ettiği Londra, 16,3 milyar dolar turizm geliri elde etmiştir.

Dünyanın en eski metrosu

Halk arasında Tube (Tüp) olarak nitelendirilen Underground da denen dünyanın en eski metrosuna (1863) sahip. Thames Nehri’nin ikiye böldüğü Londra, dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri. İngiltere’nin bütün demir yolu hatlarının bir ucu Londra’dadır.

Londra’da her yıl futbol şampiyonaları, uluslararası kriket maçları, Oxford-Cambridge kürek yarışları ve Wimbledon tenis yarışmaları yapılıyor.

Trafalgar Meydanı

Kentin en ünlü meydanı, aynı zamanda Londra’nın merkezi olan Trafalgar Meydanı’dır. İsteyen herkesin kalabalıklara yönelik kendini ifade ettiği, söylevler verdiği Hyde Park da kentin en ünlü mekanlarından biridir.

İngiltere dış ticaretinin üçte biri Londra Limanı aracılığıyla yapılır. Ekonomiye en çok katkısı olan üünler arasında elektrik malzemesi, otomobil, radyo, uçak, film endüstrileri ve son yıllarda çok gelişen giyim endüstrisi ye alır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account