Leeds'te haziran - ağustos arasındaki yaz döneminde sıcaklık çok yüksek değildir. Bu dönem ziyaret iin uygundur. Ancak genel olarak mayıs - eylül arasındaki dönemde Leeds rahatlıkla ziyaret edilebilecek bir destinasyondur.
Leeds'in iklimi büyük oranda okyanus iklimidir. Yazları ılıman ve az yağışlı, kışları ise soğuk, bulutlu ve yağışlıdır. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri genellikle ılımandır ancak bu mevsimlerde zaman zaman kar ve don olaylarına rastlanır.

Leeds'in en sıcak ayı ortalama sıcaklığın 16 dereceyi geçtiği temmuz ayıdır. En soğuk ayı ise hava sıcaklığının ortalama 3 dereceye düştüğü şubat ayıdır. Ölçülen en yüksek sıcaklık 30, en düşük sıcaklık ise -10 derecedir. Bu sıcaklık değerleri ekstremdir ve çok nadiren görülür.

İngiltere’de Batı Yorkshire bölgesinde bulunan Leeds, yaklaşık 760 binlik nüfusuyla Birleşik Krallık’ın üçüncü en büyük kentidir. Leeds, tarihteki izleri 5. yüzyıla kadar uzanan bir şehirdir. Kentin isminin, 5. yüzyılda kurulan Helmet Krallığı’nın etafını çeviren Loidis ormanlarından geldiği tahmin edilmektedir.

17. ve 18. yüzyılda yün üretimi ve ticareti anlamında merkezi bir konumda bulunan Leeds, daha sonra Sanayi Devrimi ile birlikte, yün dokuma ve ticaretinin yanı sıra, keten, mühendislik, demir döküm atölyeleri, baskı ve daha pek çok sanayi kolunun merkezi durumuna yükseldi. Böylece, 16. yüzyılda Aire Nehri kenarında küçük bir ticaret kasabası olan Leeds, 20. yüzyılda etrafında yeni yerleşim birimleri ortaya çıkan büyük bir bölgenin kent merkezi durumuna yükseldi.

Yorkshire bölgesinin tarihi, kültürel ve ticari merkezi konumunda olan Leeds, Globalization and World Cities Research Network tarafından “dünyanın küresel kentleri” listesine alınmıştır. Üç tane üniversitesi bulunan kent, İngiltere’nin en kalabalık öğrenci popülasyonunu barındıran 4’üncü ülkedir.

Yılda ortalama 11 milyon insan tarafından ziyaret edilen Leeds’te, ulaşım konusunda çok gelişkin olmasa da, yine de sıkıntısız bir şekilde bir yerden bir yere gidebilirsiniz. Kalabalık öğrenci nüfusu ve dışarıdan çalışmaya gelenler nedeniyle gece yaşamı oldukça hareketlidir.

Kentte gezilip görülebilecek çok sayıda yerin yanı sıra, alışveriş yapmak için de çokça seçenek bulunur. Leeds Shopping Plaza and The Light, Victoria Quarter, Cardeldale Endüstri Müzesi, Rochdale Su Kanalı, Golden Acre Parkı, Middleton Parkı, Headrow Centre, Phoenix Dans Theatre ve Temple Newsam House turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerdendir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account