Yaz aylarında sıcaklık yüksektir ve kent çok kalabalıktır. Nisan, mayıs, haziran ve eylül ayları Birmingham'a seyahat için en ideal aylardır.
Bol yağışlı, kurak mevsimi olmayan ılıman bir iklime sahiptir Birmingham. Yıl bazında sıcaklık ortalaması 9 derecedir. En yüksek sıcaklıklar temmuz, en düşük sıcaklıklar ise ocak ayında ölçülür. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 17, kış aylarında ise 3 derece civarındadır.

Bir milyon 100 bin nüfusuyla Londra’nın ardından Birleşik Krallık’ın en büyük ikinci kenti olan Birmingham, aynı zamanda Kuzey Midland bölgesinin de başkentidir. Bu bölgenin toplam nüfusu ise 3,7 milyon dolayındadır.

Sanayi Devrimi’nin merkezi

Orta Çağ döneminde orta büyüklükte bir pazar şehri olan Birmingham, 18. yüzyıla gelindiğinde modern toplumun, sanayi devriminin, bilimin ve ekonomik gelişimin merkezi durmuna yükselmiştir. Modern sanayi toplumunun temellerinin atıldığı kenttir Birmingham aynı zamanda. 20. yüzyılda Birmingham, binlerce küçük atölyesi, ticaret konusunda uzmanlaşmış şirketleri, yaratıcılık ve inovasyonda yüksek standarda sahip işletmeleri ile önemli bir endüstryel merkezi durumuna gelmiştir.

114 milyar dolar GSMH’ye sahip

Günümüz Birmingham’ında ise artık hizmet sektörü egemen durumundadır. Ticaret, ulaşım, perakende ve konferans olanaklarıyla Küreselleşme ve Dünya Şehirleri Araştırma Ağı tarafından, en iyi ikinci şehir seçilmiştir. 114 milyar dolarlık GSMH ile Birleşik Krallık’ın en büyük ekonomiye sahip ikinci kentidir. Sahip olduğu 6 üniversite ile Birmingham, aynı zamanda Londra’nın ardından Birleşik Krallık’ın en büyük yüksek öğretim kentidir. Kent aynı zamanda, kültür, sanat ve kütüphane konusunda da son derece zengindir.

Birmingham’daki kanallar Venedik’tekilerden uzun

Birmingham aynı zamanda bir kanal şehridir. Kentte bulunan kanalların uzunluğu, Venedik’teki kanallardan bile daha uzundur. Venedik’teki kanalların toplam uzunluğu toplamda 41 km iken, Venedik kanallarının uzunluğu 56 km’dir.

Birmingham’ın kent mimarisi büyük oranda 18, 19, ve 20. yüzyılda şekillenmiş, endüstri devrimi döneminde ise kent iyice büyümüştür. Kentin ilk tarihine air binalardan sadece birkaçı günümüze kadar ayakta kalabilirken, daha sonraki dönemlere ait 1946 bina ve 13 eser bulunmaktadır.

Gelişmiş ulaşım ağı

Birleşik Krallık’ın merkezinde yer almasından dolayı Birmingham gelişkin bir ulaşım ağına sahiptir. 5,6 kmuzunluğu ile Birleşik Krallık’ın en uzun köprüsü de bu şehirdedir. M5, M6, M40 ve M42 otoyolları ile mükemmel bir karayolu ağına sahip şehir, 9,7 km mesafede bir de uluslararası havalimanı (Birmingham Airport) sahiptir. Kent ayrıca, gerek kent içi, gerekse şehirler arası gelişkin bir ulaşım ağına sahiptir.

Canlı gece yaşamı

Barları, gece kulüpleri, canlı müzik mekanları ve tiyatrolarıyla son derece canlı bir gece yaşamına sahip olan Birmingham, 2013 rakamalrına göre yaklaşık 35 milyon yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmiştir. Turizmin kent ekonomisine kattığı katma değer ise 8 milyar doların üzerindedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account