Şüphesiz Laponya'da bulunmak için en büyüleyici dönem kış aylarıdır. Bu dönemde, yerde kalın kar tabakasında kayak yapabilir, Kuzey Işıklarını izleyebilirsiniz.
Laponya sıcaklıkları -30 dereceye varan aşırı soğuklara varır. Havanın oldukça kuru ve açık olmasına rağmen, sıcaklık beklediğinizden yüksektir. Laponya'da görülebilen uzun süreli garip ışık yansımalarının yaşandığı Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) ünlüdür. Özellikle kasım-mart arası gerçekleşen bu doğa olayı, diğer aylarda da gerçekleşebiliyor. Laponya'da en soğuk (ocak-şubat) ay ortalama sıcaklığı -14 dereceyken, yaz (temmuz-ağustos) ortalama sıcaklığı +14 derecedir.

Dünya çapında bir üne sahip olan Laponya bölgesi, Finlandiya’nın en kuzey noktasında, Kuzey Kutup Çizgisinin hemen yanında bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında mutlaka görülmesi gereken Laponya bölgesinde hüküm süren iklim tipi de Kutup iklimidir.

Ortalama 186 bin nüfusa sahip olan Laponya, büyük ölçüde Kutup Dairesi içerisinde yer alır. Seyrek nüfuslu bölgede yaşayan halka, göçebe anlamına gelen Laponyalı denir. 388 bin kilometrekare alana sahip olan bölgenin batı kısmı dağlıktır. Doğu kısmı ise büyük tundra alanları, birçok göl, nehir ve bataklıkla doludur.

Laponyalılar’ın ilk olarak tarih öncesi çağlarda Orta Asya’dan Laponya’ya geldikleri belirtilmektedir. Laponyalılar, Orta Çağ’a kadar komşularıyla çok az iletişime geçmişler, 18. yüzyılın ortalarından sonra bölge Norveç, İsveç ve Rusya arasında paylaşılmıştır. 1989 yılında ise daha fazla özerklik kazanmak amacıyla Norveç’te Sami Meclisi kurulmuştur.

Binlerce göl ve binlerce kilometrekarelik ormanlarıyla dünyanın en bakir ülkelerinden biri olan Finlandiya’nın çok özel Laponya bölgesinde kış aylarında sıcaklık -50 dereceye kadar düşebiliyor. Özel kıyafetler sayesinde soğuk havanın sadece keyifli yanlarıyla muhatap olunabilen Laponya’da hemen her aktivite bölgenin iklim ve yaşam koşullarından beslenir. Husky köpeklerle ve Ren geyikleriyle karda yapılan safariler, buz tutmuş göllerde balık tutma, snowmobile araçlarla dağ tepe demeden karlar altındaki ormanları keşfetme ve daha birçok aktivite bölgeyi tam anlamıyla bir kış cenneti haline getiriyor. Ayrıca bölgede kış aylarının belirli zamanlarında görülebilen Kuzey Işıkları da Laponya’yı ziyaret eden seyahat severlerin öncelikli amaçlarından biridir.

Halkın büyük çoğunluğunun köy ve çiftliklerde yerleşik yaşadığı Laponya’da, halkın bir kısmı hala kışın ovalarda, yazın ise dağların arasında ren geyiği sürüleri ile hareket ederek geleneksel yarı göçebe bir yaşam sürmektedir. Ren geyikleri bölge ekonomisinde hala et, süt ve dericilik bakımından önemlidir. Çiftçilik, madencilik ve özellikle Norveç kıyılarında yapılan balıkçılık; başlıca ekonomik aktivitelerdir. Ormancılık da ayrıca önemlidir.

Geleneksel Fin mutfağının tüm özelliklerini bünyesinde barındıran Laponya yemek kültürü daha çok av yemekleri ve doğadan elde edilen besinlere dayanır. Bölgede hemen her tür et ürünü tüketilse de en popüler olanı Ren Geyiği eti, keklik eti ve Norveç somonlarıdır. Ayrıca bolca tüketilen mantarlı ve kremalı çorbalar da bölge mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinin başında gelir. Bölgede sebze olarak en çok yaban mersini tüketilirken meyve olarak da oldukça pahalı bir meyve türü olan cloudberry meyvesi tüketilmektedir.

Hemen her Kuzey Avrupa ülkesi gibi Finladiya’nın ve dolayısıyla Laponya’nın da hayli pahalı olduğunu söylemek mümkün. Magnetlerin ve hediyelik kartpostalların ortalama 5 eurodan başladığı bölgede en çok tercih edilen hediyelik ürünler Ren Geyiği derisinden yapılmış tasarım ürünleri ve ahşap oyması geleneksel tasarım ürünleridir. Aynı zamanda bölgede en kaliteli kış kıyafetlerini ve kış modasına dair Türkiye pazarına girmeyen tekstil ürünlerini bolca bulmak mümkün.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account