En ideal aylar haziran - temmuz olsa da, mayıstan eylüle kadarki süreçte ziyaret edilebilir Helsinki.
Helsinki deniz iklimi ile kıtasal iklim arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 12 derece ile 22 derece arasında değişir. Haziran - temmuz aylarında günde ortalama 19 saat gün ışığı görünür. Kış ayları ise soğuk ve kar yağışlıdır. Kış aylarında ortalama sıcaklık -3 derece -9 derece arasında değişir.

Helsinki, Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin en güneyinde konumlanan ve 622 bin nüfusu bulunan kent, politika, eğitim, kültür ve araştırma anlamında sadece Finlandiya’nın değil, aynı zamanda Kuzey Avrupa’nın en önemli kentlerinden biridir.

Uluslararası Endüstriyel Tasarım Dernekleri Konseyi tarafından 2009 yılında ‘Dünyanın Dizayn Başkenti’ seçilen Helsinki, bu sıfatı fazlasıyla hak edecek bir şehir. Helsinki, Economist Grubu’na bağlı Economist Intelligence Unit’in 2012 yılında yayınladığı “Yaşanabilir Kentler” sıralamasında ise sekizinci sırada yer almıştı.

“Baltık’ın Kızkardeşi” olarak adlandırılan Helsinki, 315 tane adanın bir araya gelerek oluşturduğu bir yarımadanın üzerinde yer alır. Vironniemi olarak adlandırılan şehir merkezi, yarımadanın güneyinde yer alır ve nüfus yoğunluğunun an fazla olduğu yerdir. Başkent Helsinki, kendisi dahil dört bölgeden oluşur. Bunlar, Helsinki, Espoo, Vantaa ve Kauniainen’dir. Finlandiya’nın tek metropolitan bölgesi olan bu bölge, yaklaşık 1,2 milyon nüfusa sahiptir.

Helsinki, 1550 yılında İsveç Kralı Gustav tarafından Reval kentine (bugünkü Tallin), rakip bir ticaret merkezi olarak kurulmuş. Ancak planlar tutmamış ve binlerce insan vebadan hayatını kaybetmiş. Helsinki’nin gerçek anlamda gelişmesi için ise, Finlandiya’nın İsveçlilerden alınıp özerk bir dükalık olarak Rusya’ya bağlandığı 1809 yılını beklemek gerekecektir. Bu tarihten sonra Helsinki, daha istikrarlı bir gelişim göstermiştir. Helsinki’nin kaderini asıl değiştiren gelişme ise, Rus Çarı Alexander’ın attığı adım olmuştur. Çar Alexander, Finlandiya’nın başkentini Turku’dan Helsinki’ye taşıyarak hem ülkedeki İsveç etkisini kırmayı, hem de başkenti St Petersburg’a yakınlaştırmayı hedeflemiştir. 1827’de Turku’da çıkan büyük yangının ardından Çar, burada bulunan Turku Kraliyet Akademisi’ni de Helsinki’ye taşıyıca, kentin gelişimi iyice hızlanmıştır.

Helsinki’nin mimarisinde St Petersburg’un izlerini sürmek mümkündür. Çar Alexander’in bu kente verdiği önem, Alman doğumlu mimar C. L. Engel’in elinden Petersburg’un bir kopyasının oluşmasına neden olmuştur. Endüstrileşme ve demiryolu gibi teknolojik gelişmeler, Helsinki’nin gelişiminde başat rol oynamıştır.

Yirminci yüzyılda gelişimini sürdüren Helsinki, 1952 yılında düzenlenen Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yaptı. Nüfusu hızla artan kente, 1970 yılında metro sistemi kurmak zorunlu hale geldi. Çatal şeklinde bir güzergaha sahip olan Helsinki metrosunun hat uzunluğu 21 km’dir ve yılda ortalama 61 milyon insan taşır. Dünyanın en kuzeyindeki metro hattı olarak bilinir.

Tarihi ve kültürel alanları, müzeleri, insanı yormayan şehir yapısı ile ziyaret edilmeyi hak eden bir şehirdir Helsinki. 2013 yılı rakamlarına göre 3,3 milyon insanın ziyaret ettiği kent, kruvaziyer gezileri için de çok fazla seçenek sunar.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account