FİNLANDİYA

Euro (EUR)
Yaz ayları
Finlandiya’da yaz ayları ılık ve güneşli günlerle geçer. Bu mevsimde sıcaklık ortalama 20 derece olur. Hatta ara sıra 30 dereceyi bulduğu da olur. Yaz aylarında günün yaklaşık 20 saati güneş görünür.

Ülkenin kuzey kesimleri, kasım – nisan ayları arasında kar altında kalır. Yağan kar miktarı ise yıldan yıla değişiklik gösterir. Kış mevsiminde Finlandiya’da en kısa gündüz süresi 6 saate kadar düşer. Kış aylarında eskiden – 20 derecelere kadar düşen sıcaklıklar artık -5,7 seviyesine yükselmiş durumda. Haziran ayında Helsinki’de hava sıcaklığı 17 derece civarında.

İlkbahar ve yaz ayları ise bol yağmurların yağdığı ama aynı zamanda bol (Finlandiya şartlarına göre) güneş ışığının görüdüğü zamanlar. Her şeye rağmen, Finlandiya’da kar, yağmur ve güneşli günlerin durumu, yıldan yıla, aydan aya, hatta günden güne değişebilmektedir.
Fince, İsveççe (resmi diller) ve Rusça

Kuzey Avrupa’da yer alan Finlandiya, İsveç, Norveç, Rusya ve Estonya ile komşudur. Toplam nüfusu 5,5 milyon olan Finlandiya’nın yüzde 90’ı Finlilerden oluşuyor. Ülkede ayrıca, 290 bin civarında İsveçli, 67 bin Rus vee 42 bin de Estonyalı yaşıyor. Finlandiya’da Fince ve İsveççe olmak üzere iki tane resmi dil kullanılıyor.

Finlandiya’da ilk yerleşim bundan yaklaşık 10 bin yıl önce başladı. İnsanlar Finlandiya topraklarına, bugünkü Rusya ve Baltıklar üzerinden geldiler. Asıl kaynağı Orta Rusya olan Fince, Baltık ve Germen dillerinden de etkilenmiştir.

Orta Çağ’dan 19. yüzyıla kadar İsveç’in bir parçası olan Finlandiya, ülkenin kontrolü için Ruslar ve İsveçliler arasında yaşanan uzun savaşlara ev sahipliği yapmıştır. 1809 yılına gelindiğinde ise, İsveçlileri yenen Ruslar, Finlandiya’ya egemen olmuşlar ve bu durum 1917’de yaşanan Ekim Devrimi’ne kadar devam etmiştir. Finlandiya’nın ilan ettiği bağımsızlık bildirgesi, Sovyet Rusya tarafından kabul edilmiş ve ülke bağımsızlığını kazanmıştır.

Finlandiya denince ilk olarak soğuk, uzun gecelerin ve gündüzlerin yaşandığı bir ülke akla gelir. Ancak Finlandiya; modern ve temiz kentleri, benzersiz eğitim sistemi ve sosyal devlet yapısıyla harikalar yaratmış bir ülkedir. Ülkedeki eğitim sistemi özellikle incelemeye değerdir. Ayakları üzerinde duran, ne istediğini bilen, sorumluluk sahibi, karşı tarafı anlayan ve araştıran bireyler yetiştirmeye odaklı bu sistem, son derece başarılı olmuştur.

Finlandiya, eylül, ekim, şubat, mart ve nisan aylarında görülen Kuzey Işıkları (Aurora Borealis), 180 bin civarında gölü, 188 bin adası, modern kentleri ve yaşam biçimi ile keşfedilmeyi kesinlikle hak eden bir ülke.

Her yıl yaklaşık 8 milyon insanın ziyaret ettiği Finlandiya, modern altyapısı ile turistlere kendi başlarına hareket etme ve ülkeyi keşfetme fırsatı sunar.

 

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account