ESTONYA

Estonya ziyareti için en iyi dönemler ilkbahar sonları ve yaz aylarıdır. Bu dönemlerde hem sıcaklık değerleri daha yüksek, hem de hava daha güneşlidir. Buna rağmen Estonya ile ilgili kesin olan şey, karlı ve karanlık kışlardır. Geriye kalan tüm mevsimler sürpriz yaşatabilir. Bu nedenle bu ülkeye gitmeden önce hava durumunu kontrol etmenizi; yanınıza yağmurluk ve biraz kalınca giyisiler almanızı öneririz.
Estonya, ılıman iklim kuşağının kuzey kesiminde yer alır ve karasal iklim ile okyanus ikliminin geçiş yeridir. Diğer Kuzey Arupa ülkeleri gibi, Estonya da okyanus merkezli sıcak hava akımlarının etkisinde kalır. Bu da kıyılar ile iç kesimler arasında önemli sıcaklık farkları oluşmasına neden olur.

Estonya'da en sıcak ay hazirandır ve bu ayda sıcaklıklar 16 - 18 derece arasında değişir. En soğuk ay olan şubatta ise sıcaklık değerleri -3.5 ile -7.5 arasında gidip gelir. Ülkedeki yıllık ortalama sıcaklık ise 5.2 derecedir. Yılda ortalama 102 - 127 gün yağmur yağar. Aralık -ocak arasındaki dönemde ise karlarla kaplıdır.
Esronca

Kuzey Avrupa’da Litvanya ve Letonya ile birlikte Baltık ülkelerini oluşturan Estonya, kuzeyde ve batıda Baltık Denizi, doğuda Rusya ve güneyde ise Litvanya ile çevrilidir. Yüzölçümü bakımından Hollanda veya Danimarka’dan büyük olmasına rağmen, sadece 1.3 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Başkenti ve en büyük kenti Tallinn olan Estonya, bakir doğası ve zengin Orta Çağ mirası ile ön plana çıkan bir ülkedir.

Estonya’da yaşamın tarihi M.Ö. 9 bin yılına dayanır. Ülkenin tarihinde özellikle Vikinglerin önemli bir yeri bulunur. M.Ö. 1200 – 800 yılları arasında Estonya Vikingleri ile diğer Vikingler arasında uzun süreli saldırılar olmuştur.

Tarihsel süreç içerisinde Estonya topraklarında İsveçliler, Ruslar ve Almanların egemenlik dönemleri olmuştur. Bir Baltık ülkesi olmasına rağmen Estonya kültüründe İskandinavya’nın izleri daha belirgindir. Mimaride ise Alman, Rus ve İsveç etkisi göze çarpar. Estonya’da insanların büyük bölümü Almanya etkisinden dolayı Protestan mezhebine mensuptur. Ortadoksluk ise yaygın olan diğer mezheptir.

1940 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin bir parçası durumuna gelen Estonya, daha sonra Hitler orduları tarafından işgal edilmiş, 1944 yılında ise Nazi ordularının Sovyet orduları tarafından yenilgiye uğratılmasının ardından yeniden birliğin bir parçası durumuna gelmiştir. Ülke, SSCB’nin dağıldığı 1991 yılına kadar da birlik üyesi olarak kalmıştır.

Günümüzde Estonya, batılı devletlerin önderliğinde kurulan NATO ve Avrupa Birliği’nin üyesi durumundadır. Aynı zamnda Schengen ülkelerinden biri olan Estonya, ortak para brimi euroya da dahildir. E-devlet konusunda hayli ilerlemiş olan Estonya, bu konuda örnek devletlerden biridir. Hemen her yerinden kablosuz internet bulunan ülkede seçimler de elektronik ortamda yapılmaktadır.

Estonya, Dünya Bankası tarafından yüksek gelirli ekonomiler arasında sınıflandırılmıştır. 2010 Eurostat verilerine göre, kamu borcunun milli geilre oranınn en düşük olduğu AB ülkesidir. Yaklaşık 36 milyar dolarlık bir GSMH’ye sahip olan Estonya’da, kişi başına düşen ortalama gelir ise 28 bin dolardır. Ülke ekonomisinde önde gelen sektörler ise gıda, inşaat ve elektronik’tir.

Estonya 109 dilin konuşulduğu kozmopolit bir ülkedir. Ülke halkının yüzde 69’u Estonyalılardan, yüzde 25’i Ruslardan ve yüzde 1.7’si ise Ukraynalılardan oluşur. Ülke, iki tanesi büyük olmak üzere, 1500 civarında irili ufaklı adaya sahiptir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account