DANİMARKA

Danimarka Kronu (DKK)
Bir İskandinav ülkesi olan Danimarka'ya seyahat için en iyi zaman haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır. Ancak mayıs ve eylül aylarında giderseniz, yüksek sezondaki kalabalığa maruz kalmaz, daha keyifli bir tatil geçirirsiniz.
Danimarka ılıman bir iklime sahiptir. Kış aylarında ortalama sıcaklık 1,5 derece civarında seyreder. Yazın ise ortalama sıcaklık 17 dereceyi aşar. Yılın 179 günü yağış alır. En yağışlı mevsim sonbahar, en kurak mevsim ise ilkbahardır.

Bulunduğu konumdan dolayı güneşin doğuş ve batış saatleri mevsimlere göre büyük değişiklik gösterir. Kış aylarında 08:45'te doğup 15:45'te batan güneş, yaz aylarında 04:30'da doğup 22:00'de batar.
Danca (resmi) Faroe, Grönlandca, Almanca (tanınmış azınlık dilleri)

Vikinglerin tarihi ve kültürel mirasının yakından görülebileceği en iyi ülke Danimarka’dır. Bir zamanların tüm Avrupa’ya korku salmış savaşçı ve yağmacı bu topluluğunun izini sürebileceğiniz pek çok kalıntı bulunur. Vikinglere ait gemilerin ve başka eşyaların sergilendiği çok sayıda müze de vardır.

Avrupa anakarasının İskandinav Yarımadası’na doğru uzandığı toprakların üzerindeki ülke Danimarka’dır. Jutland adında bir yarımada ve onun çevresindeki 443 adadan oluşur. Ülkede ayrıca, büyüklüğü 100 metrekarenin üzerinde olan 1419 ada daha vardır. Danimarka’yla kara sınırı bulunan tek ülke ise güneyde Almanya’dır. Egemen bir devlet olan ve resmi adı Danimarka Krallığı olan ülke, 5 milyon 650 bin nüfusa sahiptir topraklarının genişliği ise 43 bin kilemetrekaredir.

Danimarka tarihinde Vikinglerin önemli bir yeri vardır. Vikingler, 8. ve 13. yüzyıllar arasında Danimarka’da yaşamışlar, hatta 980 yılında Danimarka ile Norveç’i birleştirerek bir de krallık kurmuşlardır. 1397 yılında ise İsveç, Norveç, Danimarka ve sömürgeleri (Faroe Adaları, İzlanda, Grönland ve Finlandiya) birleşerek Kalmar Birliği adı altında büyük bir İskandinav İmparatorluğu haline geldiler. 1849 yılında anayasal monarşi haline gelen Danimarka, I. ve II. dünya savaşlarında tarafsız kalmıştır.

2000’li yıllarda ekonomi alanında önemli başarılar kaydeden Danimarka, dünyanın en zengin 5 – 6’ıncı ülkesi haline gelse de, son yıllarda ekonomideki daralma, nedeniyle 12 – 13’üncü sıralara gerilemiştir. Sanayileşmiş bir ülke olan Danimarka’da eczacılık ürünleri, mobilya, rüzgâr türbinleri, bira, elektronik ürünler ve gelişmiş metal sanayi ürünleri katma değeri yüksek ihracat kalemleridir. Beş bölge, 13 şehir ve 98 belediyeden oluşan Danimarka’da 60 binin üzerinde de Türk yaşamaktadır.

Avrupa Birliği üyesi olan Danimarka, ortak para birimi Euro’ya dahil değildir ancak Schengen vize sistemine dahildir. Ülkenin para birimi Danimarka Kronu’dur ve simgesi DKK’dır. 331 milyar dolar GSMH’ya sahip olan ülkede kişi başına düşen ortalama gelir 59 bin dolar civarındadır.

14 milyar dolar turizm geliri olan bu ülke yılda ortalama 9 milyon insan tarafından ziyaret edilir. Fyordlarda yapılan kruvaziyer turlarından doğa yürüyüşlerine, kayaktan müze ve tarihi mekan gezilerine, kültür ve sanatsal etkinliklerine kadar onlarca turizm çeşidi bulunabilir Danimarka’da.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account