Yunan Adaları

Ilıman Akdeniz ikliminden dolayı birçok Yunan adasına yaz kış gidilebilir.
Yazları sıcak ve kışları ılık geçen Akdeniz ikliminin etkisi altında olan Yunanistan'ın adaları farklı iklim özellikleri gösterebiliyor. Adalarda ve kıyılarda daha yumuşak bir Akdeniz iklimi hüküm sürer.

Yunanistan yarımadası ile Anadolu yarımadası arasında bulunan ve toplam alanı 23.000 kilometrekare kadar olan 3000’e yakın ada ve adacığa Ege Adaları adı verilir.

Yunanistan coğrafyasının en önemli özelliği sayısız ada ve adacık guruplarından oluşmasıdır. Ada kültürü Yunan toplumunda önemli yere sahiptir.

Yunan adalarının sayısı 6000 civarındadır ve bu adalardan yanlızca 600 tanesi yerleşime ve imara açıktır. Yunan adalarının büyük bir kısmı günü birlik ziyaret edilebilir ve  kamp yapılmasına izin verilir. Adaların çoğunda kamp yapılması yasal olmasa da turistlerin kamp yapmasına çevreye zarar vermedikleri sürece izin verilir. Kamp yapılması özellikle istenmeyen adalarda polis kontrolü yapılmakta ve çadırlar toplatılmaktadır.

16000 km olan Yunan sahil şeridinin yaklaşık 7500 km’lik Yunan Adaları sahillerinden oluşur.

Yunan Adaları bir birinden farklı sahillere, kumsallara ve coğrafi özelliklere sahiptir. Adaların bazıları km’lerce uzunlukta plajlara sahip iken bazı adalar sadece gemilerle ulaşılabilen egzotik koylara sahiptir. Bazı adaların sahilleri kumlardan oluşurken bazıları ufak deniz kabukları ve çakıllardan oluşur. Volkanik aktiviteler sonucu oluşan yumuşak taşlardan ve volkanik topraktan oluşan adalar ise ayrı bir doğal güzelliğe sahiptirler.

Hemen hemen tüm Yunan Adaları Avrupa Birliği deniz temizliği standartlarına göre en yüksek renk olan mavi bayrakla ödüllendirilmiştir.

Yunan Adaları iki antik dünya medeniyetinin; Minoan (Girit) Uygarlığı ve Kikladik Uygarlığının ortaya çıktığı yerdir. Dolayısıyla adalar sadece deniz ve güzel havasıyla değil ayrıca tarihi, antik yapıları ve müzeleriyle de göz kamaştırmaktadırlar.

Ege Denizi Yunan Adaları

Yunan Adaları 7 grupta sınıflandırılır. Bunlar On İki Ada (Dodekanisi), Girit, Güneydoğu Ege adaları, Sporades, Evia, Kiklades ve Argosaronik Yunan adalarıdır.

On İki Ada

Astipalea (İstanbulya), Kalimnos (Kilimli ve Kelemez), Karpathos (Kerpe), Kasos (Kaşot; Çoban Adası), Kastelorizo (Meis; Kızılhisar), Kos (İstanköy), Lipsi, Leros(İleriye), Nisiros (İncirli), Patmos (Batnaz), Rodos, Simi (Sömbeki), Tilos (İlyaki) ve Halki adaları On İki Ada’ları oluşturur.

Güney Doğu Ege Adaları

Aya Efstratios, Thasos, İkaria, Lesvos (Midilli), Limnps, İnuse, Samas, Samotrakya, Hios, Psara adaları Güney Doğu Ege Adaları grubundadır.

Evia

Evia ve Skiros adalarından oluşur, Girit’ten sonra Yunanistan’ın en büyük adasıdır. Yunanistan anakarasına oldukca yakın bir konumdadır.

Argosaronik Adaları

Angistri, Eyina (Aegena), Methana, Poros, Salamina, Speçes (Spetses) ve Hidra adaları Argosanorik Adalar grubunda yer alır.

Girit

Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit 4 kentten oluşur. Bunlar Hanya, Kandiye, Resmo ve Lasithi’dir. Gavdos, Elafonisi ve Gayduronisi (Eşekadası) de Girit’te bulunmaktadır.

İyon Denizi Yunan Adaları

İyon Denizi Yunanistan’la İtalya arasında kalan denize denmektedir. İyon denizinde tek bir Yunan ada kompleksi bulunur ve bu komplekste yer alan adalar ise Zakintos, İthaka, Korfu, Kefalonya, Lefkada, Pahi, Kithira, Peloponissi, Antipahi, Erikussa, Kalamos, Kastos, Mathraki, Meganissi, Othoni, Skorpios ve Strofades adalarıdır.

Kiklad Adaları

Yunanistan anakarası ile batı Anadolu kıyıları arasındaki irili ufaklı 220 adayı kapsar. Başlıca adalar Amorgos, Anafe, Andros, Antiparos, Delos, Eschate, İos, Kea, Kimolos, Kythnos, Milos, Mikonos, Naksos, Paros, Folegandros, Serifos, Sifnos, Sikinos,Syros, Tenos ve Thera ya da Santorini’dir. Bu adalardan en büyüğü Naksos’tur.

Bugünkü Yunanistan’ın “Kyklades”, Kiklad Adaları vilayetinin merkezi Syros adasındaki Hermoupolis kentidir. Dünya turizmi içinde tanınmış adalar olan Mikanos ve Santorini de Kiklad Adaları arasındadır.

Kiklad Adaları Geç Neolitik ve Erken Tunç Çağı’nda bu adalarda ortaya çıkan, mermerden yapılmış küçük idollerle tanınan ve “Kiklad Kültürü” adı verilen kültürün anavatanıdır.

Ege Adaları’nın kendi kıyı karasularının ötesindeki orta Ege Denizi bölgesinin deniz tabanı, 1982 tarihli Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne göre, Türkiye kıyılarından 100 deniz mili (185 km.) açığa kadar Türkiye’nin mülkiyetinde olup buradaki maden ve deniz kaynaklarını Türkiye’den başka bir ülke kullanamaz Bu konuda Lahey Adalet Divanı da aynı şekilde görüş bildirmektedir. Yunanistan ve Türkiye 1976 yılında tartışmalı Ege kıta sahanlığı sorunu çözülünceye kadar kendi karasularının ötesindeki münhasır ekonomik bölge alanlarına giren sularda maden ve petrol aranmaması ve çıkarılmaması konusunda 1976 yılında Bern kentinde bir moratoryum imzalamışlardır ve halen geçerliliğini korumaktadır.
Dünyanın en güzel denizi olan Ege ve doğa harikası Ege adaları, Türkiye ile Yunanistan arasında her zaman tartışmalı bir konumdadır. İki ülke deniz ve hava kuvvetlerinin sürekli “it dalaşı” içinde olduğu ve bazen de ölümlere sebep olan kazaların yaşandığı bilinmektedir. Ege denizindeki sorunların uzun süre çözülemeyeceği ve Yunanistan’ın bu konuda son derece katı bir tutum içinde olduğu bilinmektedir.

Yunanistan’ın Radikal Sol Başbakanı Çipras ise “Ege denizi sadece balıklarındır” demiştir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account