Yazın sıcağından, kışın ise soğuğundan kaçınmak istiyorsanız Mart-mayıs arası veya eylül-kasım arası Selanik'e gitmek için en uygun zamanlardır.
Selanik, Yunanistan'ın sahip olduğu Akdeniz iklim özelliklerini taşır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Genel olarak fazla yağış görülmez.

Türkiye’nin sınır komşusu Yunanistan’ın ikinci büyük kenti Selanik, kesintisiz 2.300 yıllık bir tarihe sahip. Makedonya Krallığı’nın en büyük limanı olarak kurulan şehir, adını Büyük İskender’in kız kardeşinden almıştır. Romalıların M.Ö 2. yüzyılda gelmesiyle şehrin konumu daha da önemli hale geldi ve kent; önemli bir askeri, ticari ve kültürel merkez oldu. Şehir 13. yüzyılda Haçlılar, 15. yüzyılda ise Türkler tarafından işgal edildi. Orta Çağ boyunca Selanik, Yahudiler için önemli bir yer haline geldi ve bugün de burada büyük bir Yahudi topluluğu bulunur. Selanik 1912’de bağımsız oldu ancak hemen sonrasında 1. Dünya Savaşı’na dahil oldu. Ayrıca 1917’de korkunç bir yangınla 80 bin kişi evsiz kaldı. 2. Dünya Savaşı sırasında şehir Almanlar tarafından işgal edildi ve 50 bin Yahudi toplama kamplarına sürüldü.

Beş kültürün tarihi buluşma noktası

Bugün 1 milyondan fazla nüfusa sahip olan Selanik, beş farklı kültürün (Hellenistik, Roma, Bizans, Osmanlı ve Yahudi) tarihi buluşma noktası oldu. Bazı çalkantılı karşılaşmalara rağmen Selanik, barışçı bir biçimde gelişti ve Güney Doğu Avrupa’da gerçek bir kozmopolit kent yarattı. Selanik canlı sokakları, enerjik gece hayatı ve kültürel müziğiyle meşhurdur. Burası tüm ziyaretçiler için mükemmel bir kozmopolit destinasyondur. Selanik’te oldukça mistik bir atmosfer bulunur. Dayanıklı sembolleri uzun tarihini vurgular. Beyaz Kule’den liman boyunca Bizans duvarlarına kadar kafeler uzanır. Dolambaçlı dar yollarda sıralanan güzel geleneksel evleriyle çevresi de büyüleyicidir.

Şehir, Uzak Doğu’dan gelen kargolar için Güney Doğu Avrupa’ya geçit olan yoğun ticaret limanıyla ünlüdür. Selanik; Balkanlar’da, Avrupa’da ve daha geniş uluslararası alanda önemli bir role sahiptir ve özel ilgi görür. Şehrin kilit rolü; Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB), Mesleki Eğitimi Geliştirme Avrupa Merkezi (CEDEFOP), Güney Doğu Avrupa İstikrar Paktı Bürosu, Balkan araştırmaları Enstitüsü (IMXA) ve Uluslararası ve Avrupa Ekonomi Hukuku Merkezi (CIEEL) gibi çeşitli ekonomik ve politik enstitülere ev sahipliği yaparak daha da güçlendirilmiştir. Selanik ayrıca Balkanlar’da Kadınlar ve Barış için UNESCO Merkezi’nin yanısıra Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi ve Uzlaşma Merkezi (CDRSEE) ve Avrupa Yatırım Amaçlı Bilgi Merkezi (UNES Merkezi)’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Yıllık Uluslararası fuar, şehrin ticari faaliyetlerini destekleyen iyi bir kuruluştur.

Selanik ayrıca PAOK, Aris and Heracles gibi futbol kulüplerine ve en ünlü spor birliklerine ev sahipliği yapıyor. Kentte Yunanistan’ın her yerinden gelen öğrencilerin eğitim gördüğü büyük bir üniversite olması nedeniyle de Yunanistan’ın ikinci büyük şehridir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account