Santorini Nisan - Ekim ayları arası ziyaret edilebilir. Eğer hareketli bir ada hayatı görmek isterseniz Temmuz-Ağustos ayları Santorini için yüksek sezon. Sakin bir tatil için Mayıs, Eylül ve Ekim aylarını tavsiye ederiz.
Akdeniz iklimi görülen Santorini'de, sürekli esen rüzgar nedeniyle çok nem hissedilmez. Yaz aylarında sıcaklık ortalaması 25 - 30 derecedir. Kış aylarında ise 10 derecedir.

Santorini, Ege Denizi’nde, Yunanistan’ın 200 km güney doğusunda yer alan volkanik bir adadır. Yunanlar adaya Thira derler. Santorini ismi daha sonraları Cenevizliler tarafından kullanılmaya başlanmış.

MÖ 1650 – 1450 yılları arasında püskürmeye başlayan volkan, kısa sürede çökerek adanın 73 kilometrekarelik bir alanının deniz altında kalmasına yol açtı. Bu tarihte bilinen en büyük volkanik etkinliklerden biridir. Bu volkan patlaması Doğu Akdeniz’de çok büyük yıkıcı etkiler yaratmıştır.

Bilinen en büyük yıkım Girit’te gerçekleşti, merkezi bu adada olan Minos uygarlığı üzerinde ciddi tahribatlara neden oldu.

Çökmenin ilk etkisiyle, çöküntünün neden olduğu tsunami sonucu, Girit’in kuzey ve kuzey batı kıyıları boyunca yer alan balıkçı köyleri, denizden fazla yüksek olmayan yerleşimler ve denizlerde ya da limanlarda bulunan ticaret ve balıkçı tekneleri yok oldu.

Rüzgarın sürüklediği toz bulutlarından serpilen volkanik küller, Girit adasının neredeyse tamamının, on santimetre kalınlığında bir volkanik kül tabakasıyla örtülmesine neden oldu.

Minos uygarlığının tarih sahnesinden silinişinin bu olayın sonucu olduğu konusunda bugün için net bir görüş yoktur. Minos uygarlığının, bu felaketin yol açtığı tahribatın ardından Miken savaşçılarınca yağmalandığı ve yakıldığı görüşü de tarih sayfalarında yer alır.

Santorini’ye Bronz çağı sonrası Fenikeliler yerleşmiş ve M.Ö. 9. yüzyılda da Dorlar adayı istila etmiştir.  Sonrasında ise diğer Yunan adalarında olduğu gibi önce Romalılar ve Bizanslılar akabinde de Latinler adayı işgal etmiştir. 1579 yılında Santorini Osmanlı egemenliğine geçmiştir.

Londra konferansı neticesinde 1830 yılında ada Yunanistan’a katılmıştır. Ada aynı zamanda deprem kuşağında yer almaktadır. Son büyük deprem 1956 yılında gerçekleşmiş ve birçok köyün boşalmasına yol açmıştır.

Dünyanın en çok turist çeken adalarından biri

Dünyanın en çok turist çeken adalarından biri haline gelen Santorini’de nüfus her geçen gün artmıştır. Adanın mimarı yapısı diğer kiklades adalarıyla benzerlik göstermekte ve genellikle küp şeklinde beyaz renkte evlerden oluşmaktadır.

Santorini daha çok sessiz ve huzurlu tatilin adresidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account