Kavala'ya yılın her mevsimi gitmek mümkün. Ancak yaz ayları daha canlı ve renklidir. Yunan iç turizminde de önemli bir yere sahip olan Kavala, hem mevsim gezilebilir.
Kavala'da Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise oldukça yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklığı 14 derecedir. Kışl ayları çok soğuk geçmemekle beraber yaz aylarında kavurucu sıcaklar yaşanmaktadır.

Kavala Yunanistan’nın Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde yer alan küçük bir sahil şehridir.

“Yeni Şehir”

Kavala MÖ 6. yüzyılda Taşoz’dan gelen göçmenler tarafından kurulmuştur ve ilk olarak Yeni Şehir olarak adlandırılmıştır.

Kavala, 1387’den 1912’ye kadar Osmanlı Devleti’nin hakimiyetinde olan bir bölgeydi ve İbrahim Paşa, Sadrazam ve Kanuni Sultan Süleyman bir su kemeri inşa ettirerek şehrin gelişmesini sağlayacak yatırımlar yaptılar.

Osmanlı döneminde genişletilen Panagia Tepesi’nde bulunan Bizans Kalesi de günümüzde şehrin sahip olduğu en önemli yapılardan biri olarak hala ayaktadır.

Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa 1769 yılında Kavala’da doğmuştur. Mehmet Ali Paşa’nın evi bir müze haline getirilerek koruma altına alınmıştır.

Kavala, tarım, tütün işleme ve tütün ticaretinde önemli bir ekonomiye sahiptir.

Sahip olduğu Osmanlı geçmişi ve tarihi dokusunu korumuş tipik Yunan kasabası özellikleri ile Kavala kendimizi evimizde hissedeceğimiz bir tatil beldesi. Çarşıda pazarda Türkçe konuşan Yunanlarla sohbet edip, onları ve bizi onlardan dinlemek çok keyifli.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account