Girit her ne kadar bir yaz destinasyonu olsa da kış aylarında da oldukça keyiflidir. Kış aylarında Girit'e gitmek isterseniz ulaşım alternatiflerini iyi araştırmanız gerekir. Temmuz ve Ağustos adanın en kalabalık olduğu aylardır.
Girit iki farklı iklim kuşağının etkisindedir: ağırlıklı olarak Akdeniz iklimi ve yer yer Kuzey Afrika iklimi. Nemlilik denize yakınlığa göre değişir ve kış ayları kar yağışı dağ zirvelerinde sık sık görülmektedir. Yazları sıcaklık 25-35 derece arasında değişmektedir. Güney kıyılarında yer alan ve Kuzey Afrika ikliminden etkilenen Mesara ovası ve Asterusya dağları gibi bölgelerde yazlar daha sıcak ve uzun geçmektedir.

Yunanistan’ın en büyük, Akdeniz ‘in ise beşinci büyük adası olan Girit, Ege Denizi’nin güneyinde yer alır. 8.336 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Girit, Yunanistan’ın 13 idari bölgesinden biridir ve Ege Denizi’nin güney sınırlarını belirler. Yunanistan anakarasının yaklaşık 160 km güneyinde yer alır. Nüfusu 650 bindir.

Girit Avrupa’nın ilk uygarlıklarından biri olan Minos krallığına (yaklaşık MÖ 3000-1400 arası) beşiklik etmiştir. Roma ve Doğu Roma İmparatorluğu egemenliklerinden sonra Arap işgaline uğrayan Girit, 828-961 arasında Abbasiler’e bağlı Hafsiler tarafından yönetilmiştir. 961’de tekrar Doğu Roma egemenliğine giren Girit, Doğu Roma İmparatorluğu’nun çözülme döneminde ise Venedikliler tarafından ele geçirilmiştir.

Girit, 1645’de I. İbrahim saltanatı döneminde Osmanlı idaresine geçmiş ve 1204’ten beri adada süren Venedik Cumhuriyeti hakimiyeti sona ermiştir. Girit’in tamamı ve Hanya ve Resmo gibi önemli kentler Osmanlı İmparatorluğu tarafından kolaylıkla fethedilmiştir. Ancak en büyük merkez olan Kandiye kalesinin alınması 24 yıl sürmüş, fetih 1669’da Fazıl Ahmet Paşa tarafından tamamlanabilmiştir.

250 yıllık Osmanlı yönetimi

Girit’teki 250 yıllık Osmanlı yönetimi altında kalan nüfus zaman içinde adaya gerçekleştirilen Türk göçleri ile karıştı. Sonraki yüzyıllarda Girit Türkleri, bir yandan özgün bir kültür geliştirirken, bir yandan da Osmanlı Devleti’ne ve Anadolu’ya geri göçten sonra da Türkiye Cumhuriyeti’ne yönetim, edebiyat, bilim, eğitim alanlarında önemli katkılarda bulundular.

Girit’te ekonomi tarıma dayalı iken 1970’lerden itibaren bu durum değişmeye başlamıştır. Tarım ve hayvancılık adada hala önemli durumdadır ancak turizm sektörü daha hızlı bir büyüme ve ekonomik katkı sağlamaya başlamıştır. Girit’te zeytincilik hala önemli bir yere sahiptir ve kayıtlı 300 bin zeytin ağacı bulunmaktadır.

Girit’te kişi başına düşen yıllık gelir Yunanistan ortalaması ile aynı düzeyde olup, işsizlik ise ülke genelindeki oranın yaklaşık yarısı düzeyinde seyretmektedir.

Dünyaca ünlü turizm merkezi

Girit dünyaca tanınmış bir turizm merkezidir. En ilgi çeken turistik ziyaret yerleri arasında Knossos, Faistos ve Gortis ‘deki arkeolojik sitler, Retimnon (Resmo)’daki Venedik kalesi ve Samarya, Aya İrini ve Aradena geçitlerinin doğal güzellikleri sayılabilir.

Adada üç büyük havaalanı bulunmaktadır: Heraklion’daki (Kandiye) Nikos Kazancakis havaalanı, Hanya’daki Daskaloyannis askeri havaalanı ve Sitia’daki yeni açılmış sivil havaalanı.

Yunanistan’a turistik girişlerin % 15’i Kandiye Heraklion havaalanından veya limanından gerçekleşir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account