Atina gezi planlamasında hava koşulları önemli bir etkendir. Mart-mayıs ayları arasındaki dönemde hava ılık ve keyiflidir. Yaz aylarında ise oldukça sıcaktır. Bu aylarda Atinalılar kentin dışına çıkmaya gayret ederler. Eylül ayları ise hafif yağmurludur. Ekim-kasım arasındaki dönemde ise yağmur yağışları iyice artar ancak hava oldukça güzeldir. Sıcaktan hoşalnmıyorsanız, mart-mayıs ve eylül-ekim dönemlerini tercih edebilirsiniz
Atina'da Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yeteri kadar yağış aldığı için yarı kurak iklim sınıflandırmasına girer. Kentte, yazlar kurak, kışlar ılık geçer. Orta derecede yağış alır. En çok yağış ekim-nisan ayları arasında görülürken, en kurak aylar haziran-ağustos arasındaki dönemdir.

Atina'da kış aylarında ortalama sıcaklık 8.9 derece iken, yaz aylarında sıcaklıklar; haziran ayında 20-33, temmuz ayında 23-33 ve ağustos ayında 28-33 derece arasında değişir.

Avrupa’nın tarihsel başkenti

Yunanistan’ın başkenti ve en üyük kenti olan Atina, tarihi 3.400 yıl öncesine dayanan dünyanın en eski kentlerinden biridir. Atina aynı zamanda, Avrupa’nın tarihsel başkenti olarak kabul edilir. Şehrin nüfusu ise 664 bin, Atina idari bölgesinin nüfusu ise 3 milyon dolayındadır.

Pire Limanı etrafında güçlü bir şehir-devleti olarak ortaya çıkan Atina, sanat bilim ve felsefenin merkezi olan Platon Akademisi ve Aristo Lisesi tarihi kurumlara da ev sahipliği yapmıştır. Atina batı medeniyeninin beşiği, demokrasinin filizlendiği topraklardır aynı zamanda.

Günümüzde kozmopolit bir kent olan Atina, Yunanistan’ın ekonomik, finanasal, endüstriyel, denizcilik, politik ve kültürel merkezi durumundadır. Gerek jeopolitik konumu, gerekse finans, ticaret, medya, eğlence ve sanat merkezi olması nedeniyle Atina, ekonomik anlamda Yunanistan’ın kalbidir ve satın alma gücü paritesi bakımından dünyanın en zengin 39. şehri olarak kabul edilir.

Atina günümüzde hala, Parthenon Tapınağı gibi, klasik döneme ait önemli miktarda anıt ve sanat eserini bünyesinde barındırmaktadır. Parthenon 5. yüzyılda yapılmıştır ve erken batı medeniyetinin en önemli yapılarındandır. Atina aynı zamanda, Roma, Biazans ve Osmanlı dönemlerine ait anıtlara da sahiptir.

Atina’nın iki bölgesi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alır. Bunlardan biri Atina Akropolü’nün, diğeri ise bir Orta Çağ yapısı olan Daphni Manastırı’nın olduğu bölgedir. Atina’da modern çağın izleri, bağımsız Yunan devletinin başkenti ilan edildiği 1834 yılına kadar sürülebilir. 19. yüzyılda yapılan Yunanistan Parlamentosu, Atina Üçlemesi (Ulusal Kütüphane, Atina Üniversitesi ve Atina Akademizi) o izlerin sürülebileceği yapılardır. Atina’da bulunan Ulusal Arkeoloji ve Akropol müzeleri Antik Yunan dönemine ait en büyük koleksiyonları barındırır.

Modern Olimpiyat Oyunları’nın ilk ev sahibi

Atina, 1896 yılında ilk defa modern Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır. Bundan 108 yıl sonra, 2004 yılında da Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. M.Ö. 776-393 yılları arasında Yunan şehir devletleri arasında oynanan oyunların yüzyıllar sonra Atina’da oynanması ayrıca anlamlı olmuştur. Atina, antik çağlardan beri önemli bir destinasyon olmuştur.

2004 Olimpiyat Oyunları nedeniye kentin hem altyapısı hem de sosyal olanakları artmıştır. Olimpiyat Oyunları için AB tarafından sağlanan fonlarla kentin metro sistemi, havalimanı ve oto yolları geliştirilmiştir. Atina, European Best Destination tarafından 240 bin kişinin oyuyla Avrupa’nın en güzel destinasyonu seçilmiştir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account