Ljubljana

Mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları ziyaret için en ideal dönemlerdir.
Ljubljana'da yazları sıcak, kışları ılık geçen okyanus iklimi hakimdir. Temmuz ve ağustos en sıcak aylardır. Bu aylarda sıcaklıklar 25 - 30 derece arasında değişir. En soğuk ay ise ocak ayıdır. Bu ayda sıcaklık sıfır derece civarında seyreder.

Ljubljana Avrupa'nın en nemli kentlerinden biridir. Kış ve yaz ayları bahar aylarına göre daha kurak geçer. Aralık ayında şubat ayına kadar kar yağışları görülür.

‘Turistlerin ziyaret etmediği Prag’

Kimilerince ‘turistlerin ziyaret etmediği Prag’ olarak adlandırılan Ljubljana, Yugoslavya’nın dağılmasının ardından kurulan Slovenya’nın politik, ekonomik, eğitim, kültür merkezi ve başkentidir.

Kısa tarihi

İlk yerleşim izleri M.Ö. 2000 yıllarına kadar dayanan Ljubljana, M.Ö. 5O yılında Roma ordularının Aemona adında askeri karargah kurduğu topraklar olmuş, 15. yüzyılda ise resim ve heykel gibi sanat eserleri ile bilinen bir merkez haline gelmiştir. 1511 yılında meydana gelen büyük deprem nedeniyle yerle bir olan şehir, daha sonra Rönesans tarzı binalarla yeniden inşa edilmiştir. 1524’te yaşanan büyük yangının ardından ise, kentte ahşap ev inşa etmek yasaklanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nda Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun dağılmasının ardından Slovenya, Sırplar ve Hırvatlatla birlikte ‘Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı’nı kurdu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya faşizmi tarafından işgal edilen Ljubljana, İtalya’nın bu bölgede işgal ettiği bölgenin başkenti oldu ve 9 Mayıs 1945 yılına kadar da böyle kaldı. Ljubljana, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından komünist Yugoslavya Cumhuriyeti’ne katılan Slovenya Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur.

Zizek’in doğduğu kent

Günümüzde 282 bin insanın yaşadığı Ljubljana ekonomisi, ilaç, petrokimya, gıda, finanas, turizm, ulaşım ve inşaat sektörlerine dayanmaktadır. Ülkenin en büyük üniveristesi Ljubljana Üniversitesi bu kentte bulunur. Bu nedenle kentte genç nüfus popülasyonu oldukça yüksektir. Dünyaca ünlü Marksist filozof Slovaj Zizek Ljubjanalıdır. Zizek, zaman zaman Türkiye’ye de gelerek konferanslar vermektedir.

Küçük ve kolay bir şehir

Ljubljana çok küçük bir şehirdir ve yaşam kolaydır. Ortadan geçen nehir kenti ikiye böler. Kafeleri, barları ve eğlence merkezleri nehir kenarında veya buraya yakın noktalarda konumlanmıştır. Kentin buluşma noktası olan Prešeren Meydanı da yine nehrin hemen yakınındadır. Meydanın hemen yakınındaki Ljubljana Kalesi ise küçük bir tepe üzerinde hakim bir noktadadır. Yine kentin içinde bulunan Rojnik Tepesi ise Ljubljana sakinlerinin haftasonları yürüyüşler yaptığı muhteşem bir noktadır.

Keşfedilmeyi bekliyor

Ljubljana gezmek için çok güzel bir şehir olmasına karşın henüz hak ettiği ilgiyi görebilmiş değildir. Son yıllarda özellikle Avrupalılar arasında popüler olmaya başlamıştır. Özellikle gece yaşamı konusunda oldukça zengin bir şehirdir. Ljubljana’ya giden birinin, bu kenti tekrar görmek isteyeceğine kuşku yok. 2014 yılında 500 bin kişinin ziyaret ettiği bu küçük şehir, her geçen yıl daha fazla insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account