SLOVENYA

Euro (EUR)
Slovenya'nın büyük bir bölümü Alpler'le kaplıdır. bu nedenle kış sporları yoğun olarak yapılır. Yerel kültürleri ve insanları tanımak için en iyi dönem bahar aylarıdır. Yazın ise ülkede çok sayıda etkinlik düzenlenir.
Slovenya’da sert kara iklimi hakimdir. Yaz ayları oldukça sıcak geçerken, kış ayları soğuktur. Pannonia Yaylasında kış ayları biraz daha şiddetli geçer. Aşırı sıcak ve soğuk bu bölgenin en önemli özelliğidir. Kıyı bölgelerinde iklim biraz daha yumuşaktır.
Slovence (resmi), İtalyanca ve Macarca (bölgesel)

Tarihi, M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanan bir ülkedir Slovenya. Ülke topraklarının önemli bir kısmı, yaklaşık 1000 yıl boyunca Romalıların hükümranlık alanında kalırken, kalan kısımları ise defalarca barbarların istilalarına maruz kalmıştır. Osmanlının da dahil olduğu pek çok savaşta, Slovenlerin ülkesi harap düşmüştür. İlk olarak 1918 yılında 1943 yılında kurulan Demokratik Federal Yugoslavya’nın bileşen ülkelerinden biri olan Slovenya, Yugoslavya dağılmaya başladığında bağımsızlığını ilan eden ilk ülke olmuştur.

Yugoslavya’nın en gelişkin bileşeni

Yugoslavya’nın en gelişkin bileşeni olan Slovenya, 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olmuş, daha sonraki yıllarda da euro ve Schengen sistemine dahil olmuştur. Slovenya, yüzde 80’i Sloven olmak üzere, 2 milyon civarında bir nüfusa sahiptir. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 5’i ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklardan meydana gelir. Koper ve Piran şehirleri ile Adriyatik’e kıyısı olan ülke, ayrıca Avusturya, Hırvatistan ve İtalya ile komşudur. Türkiye’ye uçuş mesafesi ise yaklaşık 2 saattir. Ülkenin büyük bölümü Alpler’den oluşur. Bu yüzden ülkede özellikle kayak turizmi gelişmiştir. 11 il ve 210 belediyeye bölünmüş olan ülkenin en büyük kenti başkent Ljubljana’dır. Ülkenin en büyük ekonomik etkinlik alanları ise tarım ve sanayidir. Kişi başına gelirin 27 bin euro olduğu Slovenya, yılda ortalama 3,5 milyon turist almaktadır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account