Belgrad ılıman karasal iklimiyle kışın soğuktur. Ilık bir yaz tatili için tercih edilebilir. Ancak Belgrad'ı gezmenin en güzel zamanları ilkbahar ve sonbahardır.
Belgrad, ortalama 11.7 derece sıcaklığa ve ılık karasal iklime sahiptir. Belgrad’ın karakteristik havasını etkileyen en önemli etkenlerden biri de, özellikle sonbahar ve kış aylarında güneydoğu ve doğudan 2-3 gün aralıklarla esen Košava rüzgarıdır. Bu rüzgar, kente temiz ve kuru bir hava bırakır.

Doğu ve Batı Avrupa yollarının kesiştiği önemli bir nokta olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad, 1.7 milyon civarında nüfusa sahiptir. Avrupa’nın antik zamanlara dayanan en eski şehirlerinden biri olan Belgrad; iki uluslararası su yolu- Sava ve Danube nehirleri boyunca uzanıyor ve nehir, kollarıyla birlikte şehri 3 tarafından sarıyor. Bu pozisyonundan dolayı, Belgrad tam da Balkanlar’ın geçiti ve Orta Avrupa’nın kapısı olarak adlandırılıyor.

Derin Tarih

Bu bölgedeki en eski arkeolojik buluntular, Milattan Önce 5 bin yıl önceye dayanıyor. Tarih öncesi insana ait maddi kültür (Neolitik plastik sanatı) izlerini koruyan tarih öncesi site Vinča, Danube kıyısında yer alır. Milattan Önce 3. yüzyılda Singidunum’da (Belgrad) bir kabile üyesi erkek Keltik bulunmuş. Ayrıca klasik eserlerde de kentten söz edilir. Bölge daha sonra Romalılar tarafından fethedildi ve Roma İmparatorluğu 395’te bölündüğünde Bizans İmparatorluğu’nun bir parçası oldu.

Gittikçe daha fazla Slav’ın Danube Nehri’ni geçtiği 6. yüzyıl boyunca bu gölgeye- Beyaz Şehir (Beli Grad) yerleşip, yerleşimlerini kurdular. 16. Ve 19. yüzyıllar arasında Belgrad, Slovence “Beograd” kelimesinin karşılığı olarak farklı dillerde değişik isimlerle anıldı: Alba Graeca, Alba Bulgarica, Bello Grado, Nandor Alba, Griechisch Weissenburg ve Castelbianco. Belgrad ismi ilk olarak 878 yılında, daha sonra da 40 defa fethedilip 38 defa yeniden küllerinden doğduğu uzun ve fırtınalı tarihi boyunca kullanıldı.

Despot Stefan Lazarević, 1403 yılında yetenekli diplomatik manevralarla Belgrad’ı Macarlar’dan aldı ve şehir, ilk kez Sırp başkenti oldu. Daha sonra Belgrad Türkler tarafından yönetildi. Sonrasında Avusturyalılar saldırarak şehri fethetti. 1841 yılında Sırbistan Prensliğinin başkenti olan Belgrad’da, 20. yüzyılla birlikte Balkan Savaşları ve ardından birinci ve ikinci dünya savaşları yaşandı. Bu süre içinde Belgrad yıkıldı ve tekrar kuruldu. Şehir 1918’de Sırpların, Hırvatların ve Slovenlerin Krallığı’nın başkenti oldu. 1929’da Yugoslavya Krallığı’nın, 1945’te ise sosyalist Yugoslavya’nın başkenti oldu. 2006 yılında Belgrad, bir kez daha bağımsız devlet Sırbistan’ın başkenti oldu.

İdari amaçlar için, Belgrad; Čukarica, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski Venac, Stari Grad, Voždovac, Vračar, Zemun and Zvezdara olmak üzere 17 şehir belediyesine, şehir dışında da Barajevo, Grocka, Lazarevac, Obrenovac, Mladenovac, Sopot and Surčin şeklinde 10 belediyeye bölündü. Coğrafi olarak Belgrad 3 bölgeden oluşur. Bunlar: Sava ve Danube’un sağ kıyısında Eski Kent (Stari Grad), Sava’nın solunda yer alan Yeni Belgrad (Novi Beograd) ve Yeni Belgrad’ın ötesinde Danube’ın kıyısında Zemun’dur.

Orta Avrupa’nın Kapısı

Belgrad, bölge trafiğinde önemli bir kavşak noktasında yer alır. Avrupa güzergahına giden E 70 ve e75 otoyollarının kesişme noktasıdır. Aynı zamanda demiryolu ulaşımında çok önemli bir noktadadır. Belgrad, üzerinde taşımacılık yapılan iki tane uluslararası su kanalına sahiptir. Şehir, Sırbistan’ın %3.6’sını kaplıyor. Nüfusun %15.8’i ve çalışan nüfusun % 31.2’si burada. Önemli ticaret, bankacılık, tarımsal ve en önemlisi metal olmak üzere metal işlemeciliği ve elektronik üretim gibi ekonomik tesislerin bulunduğu Belgrad; Sırbistan’ın toplam GSMH’sinin %30’unu oluşturuyor.

Bilim, Sanat ve Kültür Merkezi

Belgrad, Sırbistan’ın kültür, eğitim ve bilim başkentidir. Önemli ulusal bilim ve sanat enstitülerini barındırır: 1886 yılında Sırbistan Kraliyet Akademisi olarak kurulan Sırbistan Bilim ve Sanat Akademisi, 1832’de kurulan Sırbistan Ulusal Kütüphanesi, 1841’de kurulan Ulusal Müze ve 1869’da kurulan Ulusal Tiyatro. Şehir 1869’da lise olarak açılan Belgrad Üniversitesi ve Sanat Üniversitesine de ev sahipliği yapıyor.

Belgrad Kalesi (Beogradska Tvrđava), Belgrad’ın en eski tarihi ve kültürel simgesidir. Ayrıca, bohem hayatının merkezi Skadarlija, Prenses Ljubica’ın Konutu (Konak Kneginje Ljubice), Kaptan Misa Binası (Kapetan Mišino Zdanje), Eski Saray ve Yeni Saray (Stari Dvor ve Novi Dvor), Sırp Ulusal Meclisi binası ve Saint Sava Katedrali (Hram Svetog) turistlerin ilgisini çeken diğer önemli yerlerdir.

Çok sayıda yerel ve uluslararası tiyatro, film, müzik ve diğer kültürel etkinlikler (FEST, Bitef, BEMUS, BELEF, Ekim Salon ve Belgesel ve Kısa Film Festivali), Belgrad’ı önemli bir kültür merkezi yapıyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account