SIRBİSTAN

Sırp dinarı (RSD)
Sırbistan'ı gezmek için her mevsim uygundur. Ancak turistler daha çok yaz aylarında gitmeyi tercih ederler.
Sırbistan, ılıman karasal iklime sahiptir. Ülkede genellikle kışları soğuk ve karlı, yazları sıcak karasal iklim etkilidir. Yağışın büyük bölümü ilkbahar ve sonbaharda düşer. Kuzeydeki alçak sahalarda 700 mm kadar olan yağış miktarı, güneydeki yüksek sahalara doğru artar.
Sırpça

Sırbistan; yüzyıllardır kültür, uygarlık, inanç, iklim ve tabiatı bakımından Doğu ile Batı arasında yer almıştır.

Avrupa ile Orta Doğu arasında kavşak noktası

Balkan yarımadasında, Güneydoğu Avrupa’da yer alan Sırbistan’ın kuzey kısmı Avrupa’nın merkezindedir. Ancak coğrafya ve iklim bakımından bir parça da Akdeniz ülkesidir. Sırbistan denize kıyısı olmayan bir ülkedir ancak bir Tuna Nehri ülkesi olarak uzak denizlerle ve okyanuslarla bağlantılıdır.

Sırbistan Avrupa’nın ve önemli coğrafi alanların kavşak noktasında yer alıyor. Ülkenin nehir vadileri boyunca uluslararası yolları ve demir yolu hatları, Batı Avrupa ile Orta Doğu arasında en kısa bağlantıyı oluşturuyor.

Doğa severler aradığını bulacak

Kuzeyde Panoniyen Ovası’nın tarım bölgeleri, karşısında verimli nehir vadileri ve Šumadija’nın meyve bahçeleriyle kaplı tepeleri, güneye doğru Sırbistan’ın doğasıyla devam eder. Dağlar yerini gitgide iyi korunmuş ormanların yanısıra zengin kanyonlar, boğazlar ve mağaralara bırakır. Sırbistan’ın güzel dağları, doğal parkları, nehirleri ve gölleri, avcılıktan balık tutmaya ve adrenalin sporlarına kadar sunduğu olanaklarla açık hava tatili için mükemmel bir yerdir.

Sırbistan; yüzyıllar süren zengin ve uzun tarihi boyunca, ekonomik bünyesi ve halkının mütevaziliğine rağmen, Avrupa’nın merkezi olmuş, dünyanın dikkatini çekmiştir. Sırbistan’ın neresine giderseniz gidin; cesaret, vatanseverlik ve özgürlük mücadelesine dair bir şeyler öğrenirsiniz.

Çok kültürlülüğün zenginliği

Sırbistan’ın kültürel ve tarihi mirası, tarih öncesi arkeolojik site ve klasik Antik Çağ kalıntılarıyla başlar. Belki de en büyük zenginliği, bazıları UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan birçok Orta Çağ Sırp kilisesi ve manastırıdır.

Tüm yıl boyunca; Sırbistan’ın yaratıcı gücünü ve canlı ruhunu yansıtan çok sayıda kültür, eğlence, spor etkinlikleri ve geleneksel faaliyetler düzenlenir.

İstatistiksel olarak en çok ziyaret edilen turistik yerleri; Belgrad ve Novi Sad şehirleri, Kopaonik ve Zlatibor dağları, Vrnjacka Banja ve Sokobanja kaplıca kasabalarıdır.

Sırbistan her zaman coğrafi, politik ve kültürel anlamda Doğu ve Batı’nın ortasında yer almıştır. İlk olarak kendisini Bizans ve Roma İmparatorluğu’nun arasında bulmuş, ardından Osmanlı İmparatorluğu ile Hristiyan Batı arasında sınır ülke olmuştur. Bu yüzyıllarda her iki tarafın fetih ordularının yolunda bir konumda olduğu için sürekli göçler yaşandı ve popülasyon karıştı. Sonuç olarak Sırbistan’da etnik çeşitliliklerle çok kültürlü ve çok dinli bir toplum meydana geldi. Şu anda % 83’ü Sırp olan 7 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan ülkede; çoğunluğu Ortodoks Hristiyan dinine mensup halk arasında Katolik Hristiyanlar ve Müslümanlar da bulunuyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account