SAN MARİNO

Euro (EUR)
Ülkede İtalya Yarımadasında egemen olan Akdeniz iklimi etkilidir. Kış aylarında sıcaklık -6'ya kadar düşerken, yaz aylarında +20 - 30 derece arasında değişir.
İtalyanca

Dünyanın en küçük üçüncü ülkesi

İtalya Yarımadası’nın kuzey doğusunda yer alan San Marino (diğer adıyla Most Serene Republic) 62 kilometrekare alanıyla dünyanın en küçük üçüncü ülkesidir. Etrafı tamamen İtalya toprakları ile çevrilidir. Ülkenin nüfusu ise 30 bin dolayındadır.

Dünyanın en eski anayasal devleti ve cumhuriyeti

Dünyanın en eski anayasal devleti ve cumhuriyeti olduğunu iddia eden ülkenin başkenti San Marino, en büyük şehri ise Dogana’dır. San Marino, kendi sınrlarının dışında da topraklara sahiptir. Bunlardan biri Imola’da bulunan San Marino Grand Prix’idir. Bu topraklar hem San Marino, hem de İtalya hükümetlerine bağlıdır. San Marino’nun kendi sınırları dışındaki bir diğer toprağı ise Federico Fellini Uluslararası Havalimanı’dır. Burası da yine İtalya ve San Marino hükümetlerine bağlıdır.

GSMH’si 1 milyar 170 milyon dolar ülkede, kişi başına düşen gelir yaklaşık 36 bin dolardır. Turizm yüzde 50 ile ülke gelirlerinin yarısını karşılar. Yılda 3 milyondan fazla insan San Marino’yu ziyaret eder. San Marino, bir ovanın ortasında yükselen büyük bir kayanın üzerine kurulmuştur. Orta Çağ Burçları, San Francesco Kilisesi, Aziz Marino’nun kutsal eşyalarının sergilendiği bazilika ve hükümet konağı San Marino’nun görülmeye değer tarihi birer dekorunu oluştururlar.

San Marino’ya gitmek için en iyi yol kuşkusuz İtalya’nın Rimini Havalimanı. Ancak Türkiye’den Rimni’ye (henüz) direkt sefer bulunmuyor. Bu yüzden San Marino’ya gitmek için önce Floransa veya Bolonya’ya, oradan da tren ile Rimni’ye gitmek gerekiyor. Rimni’den sonra karayolu ile San Marino’ya ulaşmak mümkün.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account