Porto'nun en çok turist aldığı dönemler haziran-eylül arası dönemlerdir. Ancak temmuz ve özellikle ağustos ayı Portekizlilerin tatil aylarıdır. Bu dönemlerde sahil bölgeleri tıka basa insan dolar ve fiyatlar tavan yapar. Porto özellikle bahar aylarında çok güzel bir şehirdir. Deniz tatili derdiniz yoksa ve Porto'nun tadını çıkarmak istiyorsanız, mayıs ve haziran aylarında gidebilirsiniz.
Porto'da Akdeniz iklimi hakimdir. Bu nedenle iklim kıyıdan iç kesimlere gidildikçe farklılık gösterir. Sıcak ve kurak yazlar, serin ve yağışlı kışlar Porto ikliminin en belirgin özelliğidir. Güney'in aksine, kuzey daha soğuk ve daha yağışlıdır.

Yaz ayları güneşlidir ve ortalama sıcaklık 16-27 derece arasında değişir. Ancak okyanus etkisine girildiğinde sıcaklığın 38 dereceye kadar çıktığı da olur. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık 5-15 derece arasında değişir. Isının sıfır derecenin altına düşmesi nadir görülen bir durumdur.

Başkent Lizbon’un ardından Poetekiz’in en büyük ikinci kenti olan Porto, 1.8 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın güneybatıdaki en büyük kentsel alanlarından biridir. Porto metropolitan bölgesinin nüfusu ise 2.4 milyondur.

Küreselleşme ve Dünya Şehirleri (Globalization and World Cities) tarafından orta dereceli küresel şehir olarak tanımlanan Porto, Douro Nehri’nin oluşturduğu haliç etrafında konumlanmıştır.

Avrupa’nın en eski kentlerinden biri olan Porto, 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir. Kentin batı bölümü, Atlas Okyanusu boyunca uzanır.

Tarihi yüzyıllarca geriye dayanan Porto, aynı zamanda Roma İmparatorluğu’nun önemli karakollarından biri olmuştur. Latin Kelteçesinde ismi Portus Cale olan şehir, daha sonraları İngilizcede “Portugal” olarak adlandırılmıştır. Portekizce’de ise “o Porto” şeklinde telaffuz edilmektedir.

Porto’nun tarihi M.Ö. 300’lü yıllara dayanmaktadır. Roma işgali döneminde önemi artan ve bir ticari merkez durumuna gelen Porto, 14. ve 15. yüzyıllarda Portekiz’in tersane üssü haline gelmiştir. Daha 13. yüzyıldan itibaren Doura Vadisi’nden üretilen şaraplar yelkenli gemilerle Porto’ya getirilmeye başlanmıştır.

Trajedik olaylar dizisi

1809 yılında Napolyon orduları tarafından işgal edilen Porto, son derece trajik bir olaya da sahne olur. Savaştan kaçmaya çalışan halk, Douro Nehri üzerindeki köprüye hücum eder. Köprü ağırlığı taşıyamayınca çöker ve çok sayıda insan hayatını kaybeder.

Ekonomik güç açısından Porto hiçbir zaman Lizbon ile yarışamasa da, kuzeybatıda sanayileşmiş en önemli kent konumundadır. Altri, Ambar, Amorim, Bial, Cerealis, BPI, CIN, EFACEC, Frulact, Lactogal, Millennium bcp, Porto Editora, Grupo RAR, Sonae, Sonae Indústria ve Unicer gibi çok sayıda şirketin merkezi buradadır. 43 milyar dolar GSYH’ye sahip olan Porto metropollitan bölgesinde kişi başına ortalama gelir 21 bin dolar civarındadır.

Romantik bir rüya

Yıkık dökük Orta Çağ kalıntıları arasında yükselen çan kuleleri ve abartılı barok mimarisi ile renkli ve romantik bir rüyadır Porto. Gözünüzü kısıp baktığınızda, açık pencereleri, dar yolları ve hiçbir yere çıkmayan zigzaglı merdivenleri görebilirsiniz.

Portekiz’in geleneksel yemeklerinin tadılabileceği nadir şehirlerden biridir Porto. Kentte, deniz ürünleri ve spesiyallerin net şekilde vurgulandığı bir mutfak kültürü vardır. Porto mutfak kültürünün en ilginç yanı ise, işkembe olan bağları. Porto’nun yerlileri tarafından geliştirilen işkembe güveci, oldukça meşhurdur. Hatta bu yüzden Portolular “İşkembe yiyenler” olarak da adlandırılır. Ayrıca Porto şarabı mutlaka test edilmelidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account