Madeira 

Madeira sıcaklıklarında üek bir değişiklik yaşanmadığı için tatil planlamasında mevsimlerin etkisi yok denecek kadar azdır. Yağışsız geçen yazları dışında Madeira'nın en popüler dönemi mart-mayıs arasıdır. Bu dönem, dünyanın en güzel botanik bahçelerinden biri olan Monte Sarayı Tropikal Bahçeleri'ni gezmek için mükemmeldir.
Akdeniz iklimine sahip olan Madeira'da, kuzey ve güney bölgeler arasında olduğu gibi adalar arasında da farklı sıcaklık, nemlilik, yıllık ortalama sıcaklık değerleri oluşur. Dağlarında sürekli nemli ve ıslak bölgeler bulunurken Selvagens adalarında kurak ve çöl iklimi görülür. Gulf Stream ve Kanarya Akım'ından büyük ölçüde etkilenen adalar, yıllık ortalama 20 derece sıcaklığa sahiptir.

Deniz, Gökyüzü ve arasındaki her şey!

Avrupa’nın birçok başlıca kentine kısa bir yolculuk mesafesinde yer alan Portekiz’in özerk bölgesi Madeira adası, harika manzarasıyla muhteşem bir konaklama mekanı.

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan Madeira takımadaları, Portekiz’in güneyine doğru batısında, Lizbon’un 978 km güneybatısında yer alır. Kanarya adalarının hemen kuzey batısında, Afrika’nın biraz uzağındadır. 1976’dan beri adalar, Portekiz’in iki özerk bölgesinden biridir. Madeira, Avrupa Birliği’nin en uzak üye bölgesidir. Takımadalar, Madeira’nın güneydoğu açıklarında bulunan yerleşim olmayan Desertas Adalar’ını (Deserta Grande Chao, Bugio) da kapsar.

741 kilometrekare alanı ve 268 bin nüfusuyla Ege Denizi’nin en büyük ve en kalabalık adası Madeira’nın; politik, ekonomik ve sosyal hayatında Portekiz kültürü üzerine eklenen  güçlü İngiliz etkisi bulunur.

Yıl boyu ideal bir tatil destinasyonu

Madeira, huzur veren yazları ve ılık kışlarıyla yıl boyunca ideal bir tatil destinasyonudur. Ayrıca tatil yeri imajını ılık iklimi, bolca olağanüstü manzara ve dünyaca ünlü şaraplarına borçludur.

Başkent Funchal, yemeklerinin yanı sıra temiz ve suç içermeyen sokaklarıyla ünlüdür.

1419 civarında  küçük Atlas Okyanusu adası kutsal liman Porto Santo’da inen Portekizli denizciler, 40 kilometre güneybatıda Madeira’yı (kereste adası) keşfettiler.

1420’de kurulan Madeira’nın, 1415’ten 1542’ye kadar olan Portekiz Keşifleri Dönemi’nin ilk bölgesel keşfi olduğu düşünülüyor. Bölge, kısa bir dönem Osmanlı egemenliğine de girmiştir.

Bugün, yıl boyu ziyaret edilen popüler bir tatil destinasyonu olan adalar, yılda 1 milyon civarı ziyaretçi kabul ediyor. Bölge Madeira şarabı, gastronomi, tarihi ve kültürel değeri, endemik flora ve faunası, özellikle Laurel Ormanlarıyla UNESCO Dünya Mirası Siteleri arasında yer alan siteleri ve işleme sanatıyla dikkat çeker. 2006’da takımadalar Yeni Yıl Kutlamalarında dünyanın en büyük havai fişek gösterisiyle Guinness Dünya Rekorları arasına girdi. Funchal ana limanı Portekiz limancılığında öncüdür. Avrupa, Karayipler ve Kuzey Afrika arasında trans-Atlantic cruise yolcu taşımacılığı ve ticari yolculuklar için önemli bir uğrak limanıdır. Madeira, Portekiz’in kişi balına düşen milli geliriyle Lizbon’dan sonra ikinci zengin bölgesidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account