Sahip olduğu iklim koşullarından dolayı Lizbon neredeyse yılın her mevsimi ziyaret edilebilir. Ancak yaz aylarında son derece sıcak olduğunu hatırlatmak gerekir. Bu nedenle en iyi dönem ilkbahardır.
Lizbon'da Akdeniz İklimi hüküm sürer. Ortalama 15 derece olan gündüz sıcaklığı ve 8 derece olan gece sıcaklığı ile Avrupa'nın en sıcak kışını yaşayan kenttir. Tipik yaz mevsimi aslında burada 6 aya yakın sürer. Nisan ayında bile sıcaklığın 25 dereceye çıktığı olur.

Yıl genelinde otalama sıcaklığın gündüzleri 21.5, geceleri ise 13.5 derece olduğu Lizbon'da, yıllık ortalama deniz sıcaklığı ise 17.5 derecedir. Yılda ortalama 2 bin 800 saat gün ışığı görülen Lizbon'da yağmur yağışları ise genelde kış aylarında olur.

Portekiz’in başkenti Lizbon, 553 bin kent nüfusuna sahip, önemli bir şehirdir. Lizbon’un bulunduğu metropolitan bölgenin üfusu ise 2.8 milyondur. Lizbon, İberya Yarımadası’nın kuzeyinde, Tagus Nehri’nin Atlas Okyanusu ile birleştiği noktada yer alır.

Bir dünya şehri

Finans, ticaret, eğitim, eğlence ve turizm merkezi olan Lizbon, bir dünya şehri olarak kabul edilir. Kentte bulunan Lizbon Portela Havalimanı yılda 14 milyon yolcuya hizmet verirken, hızlı tren yolu ve otobanlarla da diğer kentlere bağlıdır. Lizbon, aynı zamanda seyahatseverlerin rotasındaki önemli şehirlerden de biridir.

Lizbon Portekiz ekonomisinin kalbidir. 110 milyar Euro ile Portekiz’in toplam GSMH’sinin yüzde 40’ını üretir. Kentte kişi başına ortalama gelir, 39 bin 375 Euro ile Avrupa ortalamasının üzerindedir.

Avrupa’nın en eski kentlerinden biri olan Lizbon, aynı zamanda dünyanın da en eski kentlerden biridir. Lizbon’un tarihi, Londra, Paris, Roma gibi Avrupa’nın köklü kentlerinden daha eskiye dayanır. Roma Kralı Julia Sezar tarafından Roma’ya bağlanan Lizbon, Olissipo olarak adlandırılıyordu. Beşinci yüzyıldan itibaren çeşitli Alman kabileleri tarafından ele geçirilen Lizbon, 8. yüzyılda Endülüs Emevileri tarafından ele geçirilmiştir. 1147 yılında Afonso Henriques komutasındaki Haçlı Ordusu kontrolüne giren Lizbon, o günden bu yana önemli bir ekonomik, politik ve kültürel bir merkez olagelmiştir.

Lizbon, sahip olduğu konaklama seçenekleri, tarihi ve turistik değerleri, müzeleri, restoranları ve gece yaşamı ile ziyaretçilerine geniş bir yelpazede olanaklar sunar. Lizbon’da, özellikle de yaz aylarında gün hiç bitmez. Güneş battıktan hemen sonra, kentte yeni bir gün başlar.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account