PORTEKİZ

Portekiz büyük oranda deniz - kum ve güneş destinasyonudur. Bu nedenle en ideal aylar yaz aylarıdır. Gezmek için ise ilkbahar ve sonbahar ayları idealdir.
Atlas Okyanusu etkisine rağmen Portekiz'de daha çok Akdeniz iklimi görülür. Ilık ve yağmurlu kışlar ile kurak yazlar Portekiz ikliminin en karakteristik özelliğidir. Rüzgar genellikle kuzeyden eser ve deniz yüzeyi sislidir. Kışın sıcaklıklar kıyı bölgelerde 10 - 12, iç bölgelerde ise 4 - 7 derece arasında seyreder. Yazın ise ortalama sıcaklıklar kıyı bölgelerde 20 - 24, iç bölgelerde ise 18 derece civarındadır. En sıcak ay olan ağustota sıcaklık bazen 40 dereceyi bulur.
Portekizce

İberya Yarımadası’nın batısında, 92 bin kilemetrekarelik bir alana yayılan Portekiz’in tek kara sınırı İspanya iledir. Ülkenin kalan kısmı Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Portekiz, ülkeyi enine boydan boya kesen birkaç nehirle parçalara ayrılmıştır.

2014 rakamlarına göre 10 milyon 400 bin civarında nüfusa sahip olan Portekiz’in başkenti Lizbon resmi dili, İspanyolca’ya yakın bir dil olan Portekizce’dir. Ancak Portekizce’nin telaffuzu İspanyolca’dan oldukça farklıdır. Kulağa hoş gelen bir fonetiği vardır. Dünya genelinde Portekizce konuşan insan sayısı ise 160 milyon civarındadır.

600 yıllık krallık

Tarihte sırasıyla Keltler, Romalılar ve Visigotların hüküm sürdüğü Portekiz topraklarında, 1139 yılında bağımsız bir krallık ortaya çıkmıştır. 600 yıl yaşayan Portekiz Krallığı, Avrupa’nın en uzun süre hayatta kalan kralığı olarak tarihe geçmiştir.

Prtekiz’in modern tarihinde, diktatör Antonio Salazar’ın önemli bir yeri vardır. 1932 – 1968 yılları arasında ülkeyi demir yumrukla yöneten Salazar, antikomünist, Hitler ve Musollini hayranı bir liderdir. Buna rağmen Salazar, Portekiz’i II. Dünya Savaşı’nın dışında tutmuştur. 36 yıllık iktidarı döneminde hayata geçirdiği sosyo–ekonomik politikalar nedeniyle Salazar, Portekiz’in toprak sahipleri, iş adamları, bankacıları ve diğer üst sınıfa mensup toplumsal kesimleri tarafından desteklenmiştir. 1968 yılında rahatsızlanan ve iktidardan düşen Salazar, beklenmedik şekilde iyileşti. Salazar’ın iktidardan tamamen uzaklaştırılması, 1974 yılında yapılan askeri darbeyle son bulabildi.

Milyonlarca turistin ilgi odağı

2014 yılı rakamlarına göre 287 milyar dolar GSMH’ye sahip olan Portekiz, aslında Avrupa’nın kriz yaşayan ve yoksulluk endeksinde Avrupa ortalamasının altında olan bir ülkedir. Kişi başına gelirin 27 bin dolar olduğu ülkede, başlıca ekonomik etkinlik alanları madencilik, sanayi, tarım, ticaret, turizm ve inşaat sektörlerine dayanır.

Portekiz turizm alanında oldukça gelişkin bir ülkedir. Her yıl 10 milyonun üzerinde insan Portekiz’i ziyaret eder. Bu da ülke ekonomisinin ve diğer sektörlerin turizm odaklı olarak gelişmesine neden olmuştur. Ilıman iklimi, güzel sahilleri ve ucuzluğu nedeniyle her yıl milyonlarca insan tatlini geçirmek için Portekiz’e akın eder.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account