Malta sahip olduğu yumuşak Akdeniz iklimi nedeniyle yıl boyunca ziyaret edilebilir.
Malta Adaları, yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla sağlıklı bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis Malta'da bilinmeyen terimlerdir. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülür.
Sıcaklık kış aylarında (Kasım - Nisan) ortalama 14.3 °C, yaz aylarında (Mayıs- Ekim) ise ortalama olarak 32.6 °C civarındadır.
Maltaca, İngilizce

Malta, Güney Avrupa’da, Orta Akdeniz’de, Sicilya’nın güneyinde yer alan adalar devletidir. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahiptir.

Neolitik Dönem’e uzanan derin tarih

Malta’da ilk insan belirtileri 1.Neolitik Döneme kadar uzanır. Malta’nın güneyinde bulunan Ghar Dalam mağarasında Yeni Taş Devri insanlarının yaşadığı kanıtlayan çalışmalar yapılmıştır.

Arkeologların bu bölgelerde bulduğu geyik, hipopotam ve bodur fil kalıntıları Malta’nın Avrupa ve Afrika kıtalarına bağlı olduğunu kanıtlamaktadır.

Malta’ya gelen ilk kolonilerin Sicilya’dan geldikleri tahmin edilmektedir. O dönemlerde yaşamış olan Malta halkı, günümüzde bile hala ayakta duran ve tarihe ışık tutan yapılar inşa etmişlerdir.

Malta, M.Ö. 8. yüzyılda Fenikelilerin adaya gelmesi ile tarih sahnesine çıkmıştır. Gelişen ticaretle birlikte komşularıyla olan ilişkileri artmıştır. Fenikelilerin bölgedeki hakimiyeti M.Ö. 5. Yüzyıla kadar devam etmiş ve yerini Kartacalılara bırakmıştır.Kartacalılar adada iki yüzyıl hakimiyet kurmuşlardır.

M.Ö. 218 yılında Malta Adaları Roma İmparatorluğunun bir parçası haline gelmiş ve Hıristiyanlığa geçmiştir.

1530 yılında adaya gelen St.John’un emrindeki şövalyeler Malta’ya zengin bir kültür getirdiler. Rodos’un Kanuni Sultan Süleyman tarafından ele geçirilmesi ile Malta’ya gelen şövalyeler, gelir gelmez ticareti ve sosyal ilişkileri geliştirmeye başladılar. Adada güçlü bir kalkınma hareketi başlattılar.

Kanuni Sultan Süleyman, Avrupa’nın geçiş yolları üzerinde bulunan Malta’yı da imparatorluk sınırlarına katmak istiyordu. 1565’te güçlü bir donanma ile Malta’yı kuşattı. 4 ay süren kuşatmada Sicilya’dan yardımla şövalyeler Osmanlı donanmasını geri püskürttü ve tüm Hıristiyanların güvenini kazandılar. Sonrasında Malta’da kültür ve sanat hayatı Avrupa ile yarışır hale geldi. Valetta şehri, ismini şövalyelerin büyük ustası Jean Parisot De La Vallette’den almıştır. Valletta en erken dönem raylı sistemin kullanıldığı şehirlerden biridir.

Napolyon Malta’da nasıl karşılandı?

1798’de adaya gelen Napolyon Maltalılar tarafından başta iyi karşılandılar. Sonraları ise St. John şövalyeleri tarafından Fransa’dan gelen devrimci fikirler nedeniyle hiç sevilmediler.

Eylül 1800’de İngilizler Malta’nın özgürlüğüne kavuşmasına yardımcı olmaya geldiler ve 1,5 yüzyıl Malta’dan ayrılmadılar.

İngiliz hakimiyetinin Malta tarihinde önemi büyüktür. 1814 Paris Anlaşması’yla İngiliz İmparatorluğu’na katılan Malta, İngiltere için Doğu’ya bir atlama taşı olarak stratejik önemini korumuştur.

21 Eylül 1964 yılında bağımsızlığını ilan eden Malta’da İngiliz kuvvetleri 31 Mart 1979 tarihine kadar varlıklarını korumuşlardır..Malta 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. 1 Ocak 2008’den itibaren de Avro Alanı’na dahil olmuştur.

Malta’da evsiz yok

Malta’da hiç dağ ya da akarsu yoktur. 137 kilometre uzunluğundaki Malta kıyılarında güzel kumsallar ve limanlar vardır.Malta’da tarlaların çoğunluğu küçük ve az eğimlidir. Az yağış ve ters arazi koşullarına rağmen tarım gelişmiştir. Malta ekonomi olarak sıkıntı çekmeyen bir ülkedir. Ülkede evsiz bulunmamaktadır. Nüfusun yoğun olmaması sebebiyle halkın refah düzeyi normaldir.

Malta’nın gelirlerinin %97 sini turizm oluşturmaktadır. Dil okulları hem eğitim hem de turizm sektörlerini besleyen bir kaynak durumundadır.  Malta’da 50 den fazla dil okulu bulunmaktadır.

Adada konuşulan Maltaca, Malta ve Avrupa Birliği’nin resmî dillerinden biridir. Latin alfabesi kullanılarak yazılır. Arapça dilbilgisi üzerine bir takım Roman ve Anglo-Sakson oluşumların eklenmesi ile oluşturulmuş kurallardan oluşur. Günlük hayatta kullanılan sözcük ve yüklemler tamamen Maltaca ya da Arapça kökenli iken modern sözcüklerin büyük bir kısmı Avrupa dillerinden alınmıştır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account