Üsküp'ü ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Yazın aşırı sıcak ve kuru geçerken, kışlar da gerçekten çok soğuk olabiliyor. Üsküp'te en sıcak ay, ortalama 40 derece sıcaklıkla temmuz ayıdır. Nisan ayı 15-16 derece civarındayken Haziran ayı ortalama 20 dereceyle başlar. Yağışlar genellikle en yoğun Mayıs ayında, en düşük Ağustos ayında gerçekleşir.
Üsküp'ün mevsimleri gerçektir: kışın eksi 10'lara kadar düşer, yazın 40'lara kadar çıkar. Kent sıcak yazlar ve soğuk kışlar ile karasal iklimi yaşar. Ancak aşırılığı çok fazla değil, yaşanılabilecek durumdadır.İlkbahar mevsimi uzun ve yaz geceleri çok sert değildir.

Üsküp, eski bir Yugoslav devleti olan Makedonya cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehridir.

Üsküp’ün kentsel alan genişliği Üsküp Vadisi boyunca yaklaşık 30 km genişliktedir ve 10 belediyeyi kapsamaktadır. 700 bin nüfusa sahip olan ve deniz seviyesinden 225 metre yükseklikte yer alan Üsküp, Makedonya’nın kuzeybatı kısmındaki Üsküp vadisinde, Vardar Nehri’nin iki yakasında yer alır.

Üsküp’te 2 tane uluslararası koridorun (E-65 ve E-75) bulunduğu bağlantı noktası bulunur. Kentin doğu çıkışı Kumanova (39 km) ve Veles (50 km), batı çıkışı Tetovo (41 km), kuzey çıkışı ise Priştine (78 km) ile bağlanır.

Üsküp’ün yakınında bulunan büyük bölgesel şehirler; Sofya (224km), Selanik (230 km), Nis (219km) ve Tiran (321km)’dır. Üsküp; Makedonya’nın başlıca ekonomik, sanayi, ticari, kültürel, akademik ve politik merkezidir. Ayrıca kent; metal işleme, kimya, kereste, tekstil, deri ve baskı sanayisi için önemli bir merkezdir ancak 1991’den bu yana birçok şirket kapanmıştır. Üsküp’te kültür ve spor alanlarındaki önemli gelişmelerin yanı sıra endüstriyel kalkınma da ticari ve banka sektöründeki gelişmelere eşlik etti.

Eski medeniyetlerin mirasıyla ileriye dönük modern bir kent

Tarihi 2 bin 500 yıl önceye dayanan Makedonya’nın davetkar şehri Üsküp, bugüne kadar birçok biçimde hayat bulmuştur. Üsküp’ün mimari çeşitliliği ve kültürlerin karışımının kanıtı olarak Roma’dan Bizans’a, Osmanlı’dan Yugoslavya’ya kadar birçok medeniyet kente kalıcı izler bırakmıştır. Oysa güçlü tarihsel ilişkilere ek olarak Üsküp, bolca modern olanaklar ve cazibeler sunan ileriye dönük bir şehirdir. Vardar Nehri’nin kıyısında yer alan ve önemli bir ticaret yolu olan Üsküp, ilk olarak Truvalılar tarafından M.Ö 3. yüzyılda Skupi adıyla kurulmuş, stratejik konumu nedeniyle de çok önemsenmiştir. Roma yönetimindeyken kent, Truva bölgesinin idari merkezi yapıldı. Karpatlar’dan, M.Ö 6. yüzyılda göçen Slav kabileleri Makedonyalılar’ın asimile olmasına neden oldu ve antik Makedonyalılar’ın soyu ile birlikte şehrin adı değiştirildi. Yüzyıllar boyunca Bizans’ın önemli bir ticaret merkezi olmaya devam eden kent, Balkan ticaret ve iletişim yollarının kavşak noktasında yer almıştır. 14. yüzyılın sonlarında Makedonya Osmanlı’nın eline geçti. Sonraki yüzyıllarda şehirde yeni oryantal etkisini birçok cami, Türk hamamı, köprü ve diğer yapılarla gösteren bir profil değişikliği gerçekleşti.

Türklerin etkisinden 20. yüzyılın başlarında bağımsızlaşan Makedonya, Üsküp’ün başkentliğini yaptığı Bir Yugoslavya Federasyonu Cumhuriyeti oldu.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra hızla gelişen Üsküp’ün bu gelişimi 1963’te kente büyük zarar veren korkunç bir deprem nedeniyle sekteye uğradı ve içlerinde birçok cami ve kilisenin de olduğu sayısız Osmanlı, Yahudi ve diğer tarihi-kültürel eser harabeye dönüştü. Ancak buna rağmen Üsküp bugün hala birçok Osmanlı anıt ve yapısını korur. Örneğin, Üsküp eski pazar bölgesi tamamen yenilendi ancak özgün mimarisinin tüm önemli özelliklerini korudu. Üsküp yavaş ancak kesin olarak gelişiyor ve hala 1963’teki korkunç olayın yaralarını sarıyor. Şehrin yeniden yapılanması için yapılan uluslararası bir yarışmayı Japon mimar Kenzo Tange kazandı. Üsküp yaratıcı, fütüristik bir tarzda yeniden doğdu.

Bugün Üsküp kültürel anıtların geniş bir yelpazede yer aldığı modern bir şehirdir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account