MAKEDONYA

Makedon denarı
Mart - Ekim ayları arası Makedonya'ya gitmek için en ideal zamanlardır.
Ülke toprakları genelde engebeli araziden meydana geldiğinden kara iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları da soğuk geçer. Kışın ortalama sıcaklık 1° C ve yaz aylarında ortalama sıcaklık 30° C'dir. Aralık ve Mart ayları arasında yoğun kar yağışı ve Ekim-Aralık aylarında yağmur ve sis vardır.
Makedonca

Makedonya Balkanlar’da, kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında tanınmıştır.

542 yıl Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında kalan Makedonya, Türk kültürüne ait izler barındırır. Bugünkü Makedonya toprakları, tarihte birçok devlet ve imparatorluğun sınırları içinde kalmıştır. Roma İmparatorluğu (sonrasında Doğu Roma İmparatorluğu) ve Osmanlı İmparatorluğu, bölgede hüküm süren imparatorluklardandır.

Büyük İskender’in anavatanı

Makedonya Büyük İskender’in ana vatanıdır. Büyük İskender Yunanistan, İran, Anadolu, Suriye ve Mısır’ı da fethederek Hindistan’a kadar ilerleyerek büyük bir başarıya imza atmıştı. İskender’in ölümünden sonra Makedonya Roma İmparatorluğu’nun bir vilayeti haline gelmekten kurtulamadı.

600 yıla yakın süre Osmanlı egemenliğinde kalan bölge, 20. yüzyılda Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti’nin en güney kısımlarını oluşturmuştur.

Makedonya Cumhuriyeti karma bir etnik yapıya sahiptir. Ülkede en kalabalık nüfus Makedonlara aittir. Arnavutlar ikinci sırada yer alır. Türkler, Romanlar, Sırplar, Boşnaklar, Ulahlar ise nüfusun geri kalanını oluşturur.

Makedonya Cumhuriyeti’nde en yaygın din Makedon Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Ortodoksluk, ikinci din ise İslam’dır.

Türkiye, Makedonya Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ilanıyla beraber ülkeyi kendi ismi ile tanımıştır. Makedonya’yı Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya ismiyle (FYROM) tanıyan NATO teşkilatına ait ve içinde Makedonya geçen tüm belge ve metinlerde “FYROM” kısaltması geçerken; belgenin sonundaki bir dipnotta Türkiye ile A.B.D, Arnavutluk, Bulgaristan, Estonya, Hırvatistan, İsveç, İzlanda, Kanada, Litvanya, Macaristan, Norveç, Polonya, Romanya ve Slovakya gibi diğer NATO üyesi ülkelerin Makedonya’yı anayasal ismi ile tanıdığı ayrıca belirtilmiştir.

Makedonya ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Ayrıca ormancılık, madencilik ekonomide önemli yer tutar. Makedonya ovaları Avrupa’nın sebze ve meyve ambarıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, üzüm, mısır, patates, pamuk, tütün, haşhaş, susam, pirinç ve eriktir. Dağlık kesimlerde hayvancılık yaygın olarak yapılır. Göllerde balıkçılık yapılır.

Makedonya mutfağı çok aşina olduğumuz lezzetlerden oluşur. Ülkede Türkçe konuşan ve Türklere sempatisi olan ciddi bir çoğunluk var. Küçük ve seyahat edilmesi kolay bir ülke olan Makedonya, sakin bir tatilden beklenen her şeyi sunuyor. Başkent Üsküp’te ülkenin ihtişamlı tarihini vurgulamak için büyük yatırımlar yapılıyor. Makedonlar ise bildiğimizin aksine hiç inatçı değiller.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account