Kosova'ya gitmek için ilkbahar ve Yaz ayları en ideal zamanlardır. Kış ve kar turizmini seviyorsanız, kış ayları da kolaylıkla seyahat edilebilir bir ülkedir.
Karasal iklimi vardır. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yaz sıcaklıkları 20 – 30 derece, kış ayları ise kar yağışlıdır ve sıfırın altında sıcaklıklar görülür.
Arnavutça, Sırpça

Kosova veya Kosova Cumhuriyeti Balkanlar’da, Sırbistan, Karadağ, Makedonya Cumhuriyeti ve Arnavutluk devletlerine sınırı olan; 1 milyon 800 nüfuslu bir ülkedir. Ülkenin başkenti ise Başkenti Priştine’dir.

Kosova 1999 ile 2008 yılları arasında Birleşmiş Milletler idaresinde bir bölgeyken 17 Şubat 2008 tarihinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Kosova’da bağımsızlık ilanının ardından denetim, Birleşmiş Milletler’den Avrupa Birliği’ne geçti. Kosova ile Sırbistan arasındaki özerk bölge sınırı, devlet sınırı oldu. Kosova’daki Avrupa Birliği temsilciliği, Uluslararası Sivil Temsilcilik adı altında hizmet vereceğini açıkladı. Birleşmiş Milletler’in de 1999 yılından bu yana Kosova’da üstlendiği yönetim sona erdi.

Kosova’yı ilk tanıyan ülke Kosta Rika, ikinci ülke Amerika Birleşik Devletleri olmuştur. Türkiye, Arnavutluk, Birleşik Krallık ve Afganistan da Kosova’yı tanıyan ilk ülkelerdendir.

Bu bağımsızlığı tanımayacağını ilan eden Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Sırbistan ve Rusya´ya göre burası halen Sırbistan’a bağlı özerk bir bölgedir.

107 ülke tarafından tanınıyor

Kosova Cumhuriyeti, 12 Şubat 2014 itibariyle 107 ülke tarafından tanınan bir cumhuriyettir.

Osmanlı İmparatorluğu 1389-1913 yılları arasında Kosova’da hâkimiyet kurmuştur. Kosova’nın çok önemli batı-doğu ticaret yolları üzerinde bulunması nedeniyle, Osmanlı yönetimi Venedik’e de yakın olan bölgede yoğun bir devşirme-İslamlaştırma politikası uyguladı. 1878 Rus – Osmanlı Savaşı sonrası Sırplar Kosova’da hak iddia etmeye başladılar. Bu devir, Sırpların bağımsız Sırbistan çabalarının meyve verdiği bir dönemdir.

Kosova’da yaşayan Türklerin sayısı tam olarak bilinmemekle beraber 60 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye’de yaşayan Kosovalıların sayısı ise 3 milyon civarındadır. Kosova’da Arnavutça ve Sırpça resmi dildir.

Kosova’da sanayi sektörü genelde metal işleme, basit makine üretimi, deri işleme, ağaç işleme, ve mobilya üretiminde faaliyet gösteren küçük ölçekli imalatçılardan oluşuyor. Kosova’nın GSYİH’sı 4.3 milyar dolar civarındadır. Enflasyon ortalama yüzde 3.5’tir. İşsizlik yüzde 45 gibi çok dramatik bir seviyededir. Kosova’da asgari ücret 170 dolar, ortalama maaşlar ise 250-300 dolar seviyesindedir.

Sanki Türkiye

Türkiye hem yatırımda hem de ticarette Kosova’nın ilk beş partneri arasındadır. Ülkede devam eden projelerle 200 milyon doların üzerinde Türk yatırımları mevcuttur. Kosova’da 400’ün üzerinde kayıtlı Türk şirketi faaliyet göstermektedir.

Osmanlı İmparatorluğu Kosova’da hüküm sürdüğü yıllar boyunca çok değerli eserler bırakmıştır. Ülkenin geneline baktığınız zaman Türk yaşam tarzının ve Osmanlı kültürünün izlerini bariz bir şekilde görürsünüz. Sanki Türkiye’de ama Türkçe konuşulmayan bir Anadolu şehrindeymiş kadar aşina geliyor her şey.

Kosova’da yemek kültürü bizimkine çok benziyor. Ancak Kosova’da yiyeceğiniz et Türkiye’deki etten çok daha lezzetli, tadı damağınızda kalacak türden. Hamur işleri ve çorbalar çok özel ve kesinlikle denenmeli.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account