Haziran ve eylül ayları, Kotor güzelliklerinin tadını çıkarmak için en ideal aylardır. Hava sıcaklıkları, bunaltıcı seviyede olmamakla birlikte en güzelolduğu dönemlerdir. Doluluk oranları da yaz ortasına göre biraz daha azdır.
Ilıman ve yağışlı bir iklime sahip olan Kotor'un yıllık ortalama sıcaklığı 15 derece, ortalama yağışı 1000 mm'dir. Yazları sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçen Kotor'da yaz ortalama sıcaklığı 25-28 derece, kış ortalama sıcaklığı ise 10-12 derece arasıdır.

Karadağ’ın kıyı kenti Kotor; güzelliği, geniş açık alanları ve Kotor Körfezi ile, Akdeniz’in en ilginç doğal cazibelerinden biridir. Lovćen dağlarının ve denizin çevrelediği Kotor, Boka Körfezi’nin sonunda yer alır. Üç tane kent kapısı olan Kotor; deniz, Škurda nehri ve Saint Ivan tepesinin sınırlarını çizdiği ve tepesinde San Giovanni kalesinin bulunduğu üçgende yer alır.

Venedik surlarıyla çevrili kent

Eski bir Akdeniz limanı olan Kotor, Venedik döneminden kalma surlarla çevrilidir. Kotor Körfezi’nde (Boka Kotorska) yer alan kent, Adriyatik Denizi’nin en girintili köşelerinden birinde yer almaktadır. Sarkıyor gibi duran Orjen ve Lovćen kalker kayalıkları ile Kotor, çevresiyle birlikte etkileyici ve resimsi bir Akdeniz manzarası oluşturur. Şehir Bizans döneminde, Nemanjić ve Venedikliler tarafından yapılan 20 metre yüksekliğinde ve 10 metre genişliğinde yüksek duvarlarla çevrilidir. Şehir kapıları Avrupa surlarının eşsiz bir örneğidir.

Dünyanın en güzel 25 körfezinden biri

Kotor, dünyanın en güzel 25 körfezinden biri olarak kabul edilir. Nüfusu 13 bin olan kent, Kotor belediyesinin yönetim merkezidir.

Bizans kaynaklarına göre ismi Dekateron, hümanizm döneminde Ascrivium, İtalyanlarca Cattaro olarak bilinir. Bugünkü ismi Katar olan kentin, antik dönem Slovence ismi Cataruma’dir.

Şehir, uzun tarihi boyunca birçok yönetim ve hükümet değişikliği yaşamıştır. M.Ö 3. yüzyılda İliryalılar tarafından yönetildi. Daha sonra Batı Roma 476’da yıkılana kadar kenti Romalılar yönetti. Ardından Kotor, 1185’e kadar, kısa kesintilerle birlikte Doğu Roma İmparatorluğu Bizans’ın yönetiminde kaldı. Kotor, 12. yüzyılda Nemanjic hanedanı tarafından yönetilen Orta Çağ Sırp devleti Raska’nın bir parçası oldu. Daha sonra kenti sırasıyla Macar-Hırvatlar, Avusturya, Rusya ve Fransa ele geçirdi. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Kotor; Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı’na dahil oldu. 2. Dünya Savaşı döneminde de Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin altı cumhuriyetinden biri oldu. 2006’dan beri Kotor, bağımsız Karadağ’ın bir parçası haline geldi. Kotorr bugün ticaret ve yelkenciliğin de etkisiyle birçok kültürün buluşma noktası haline geldi.  Doğu ve batının kültürel formu olan Kotor, doğu ve batının kendine özgü birleşimidir. Kültür Mirası Kotor, UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirası listesinde yer alır.

Son yıllarda Kotor, çoğu tekneleriyle gelen turist sayısında büyük bir artış yaşadı. Kotor Körfezi’nin doğal güzelliği ve Kotor eski şehri, Kotor’da ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken özelliklerdendir.

Kotor, Yaz Karnavalı ve Bokeljska NOC gibi birçok yaz etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account