Budva hem bir kültür, hemd e bir sahil destinasyonudur. Kış aylarında giderseniz kenti gezer tarihi ve turistik yerlerini tanırsınız. Ancak yaz aylarında giderseniz, bunun yanında hem denizin, hem de güzel gece yaşamının tadını çıkarırsınız.
Budva, sıcak yazların ve ılık kışların yaşandığı Akdeniz İklimine sahiptir. Yılda 230 gün güneş görünen kentte, kışlar yağışlı, yazlar ise genelde kurak geçer. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 24 ile 32 derece arasında değişir. Kış aylarında ise sıcaklık 8-14 derece arasındadır. Yani, ortalama sıcaklık yaz aylarında 25, kış aylarında ise 9.3 derecedir.

Budva, Adriyatik Denizi kıyısında yer alan 14 bin nüfuslu bir Karadağ şehridir. Budva Rivierası olarak adlandırılan sahil kesimi ise, çok iyi korunmuş Orta Çağ duvarları ile birlikte Karadağ’ın turizm merkezidir. Kumsalı güzeldir, gece yaşamı ise hareketlidir.

2500 yıllık bir geçmişi olan Budva, Adriyatik bölgesinin en eski şehirlerinden biridir. Yapılan arkeolojik kazılarda, M.Ö. 5. yüzyıla ait bulgulara rastlanmıştır. Efsaneye göre bu şehir, Teb’den atılan (Yunanca ismi Thebes – Bugünkü Mısır’ın Loxur şehri) Cadmus tarafından karısı Harmonia ve kendisi için bir sığınak olarak kurulmuştur. Kentte bulunan surların ise Osmanlı saldırılarına karşı yapıldığı söylenir.

Karadağ’ın turizm merkezi

II. yüzyılda Roma’nın bir parçası haline gelen Budva, imparatorluğun ikiye bölünmesinin ardından iki güç arasında kalmış ve bu durum kentin hem tarihi hem de kültürü üzerinde kalıcı etkiler bırakmıştır. IV. yüzyılda ise Bizans İmparatorluğu’nun egemenliğine giren Budva’ya daha sonra Slav ve Avar göçleri de olmuştur. 1420-1797 yılları arasında Venediklilerin yönetimine giren kent, bu dönemde Budua olarak anılıyordu. Budva, daha sonraki dönemlerde ise sırası ile 1797 Hosburg, 1806 Rusya, 1807 Fransa ve 1813 yılında Avusturya’nın egemenliğine girmiştir. 1918 yılına kadar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yönetiminde kalan şehir, II. Dünya Savaşı’nın ardından 1944 yılında Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin bir parçası oldu. Budva, Yugoslavya’nın dağılmasının ardından bağımsız ülke olan Karadağ’ın turizm şehri oldu.

Günümüzde Budva’da yaşayan nüfusun yüzde 48.9’u (9 bin 200) Karadağlıalrdan oluşurken, yüzde 37.71’i (7 bin 247) Sırp, yüzde 1.1’i (210) Rus ve yüzde 13’ü (2 bin 332) diğer milliyetlerden oluşmaktadır.

Budva’nın terihi şehir kısmı, kentin güney ucundaki kayalık yarımada üzerinde bulunmaktadır. Antik buluntular, buradaki kentleşmenin Adriyatik’teki Yunan kolonizasyonundan bile önce oluştuğunu göstermektedir. Roma döneminden beri kalıcı bir yerleşim merkezi olan kentteki surların ise Venedikliler zamanında yapıldığı düşünülmektedir.

Budva ekonomisi açısından en büyük ve en önemli sektör turizmdir. Kent, Adriyatik’in önde gelen turizm destinasyonlarından biridir. 2013 yılı rakamlarına göre, 670 bin ziyaretçi ağırlayan Budva’da 4 milyon 463 bin geceleme yapılmıştır.

Zengin tarihine ve iyi korunmuş kültürel mirasına karşın Budva, sadece bir kültür destinasyonu değildir. Budva, muhteşem sahilleri ile aynı zamanda bir deniz destinasyonudur. Güzel bir atmosferi ve hareketli bir gece yaşamı vardır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account