Venedik ziyaretiiçin en uygun dönem ilkbaharla yaz arasındaki dönemdir. Yazları çok kalabalık ve sıcaktır. Venedik sonbaharda da çok güzeldir ancak suların yükselip taşkınların olduğu dönemdir aynı zamanda. Benzer durum diğer aylarda da yaşanabilir ancak en çok yaşandığı dönem ekim - ocak arasıdır.
Yıl ortalaması 13,5 °C'dir. Yılın en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ortalama sıcaklık bu aylarda 23 °C civarındadır. En soğuk ay 3,0 °C ile Ocak ayıdır. Yazları çok sıcak, kışları ılıman bir iklime sahiptir.

İtalya Yarımadası’nın kuzeydoğusunda, kanallarla ayrılmış ve köprülerle birleşmiş 117 adadan oluşan; UNESCO Dünya Mirası listesindeki turizm cenneti bir kenttir Venedik. Aynı zamanda Veneto bölgesinin başkenti olan Venedik, mimarisi, sanat eserleri ve doğal güzelliği ile dünyanın en ünlü kentlerinden biridir.

‘İnsanoğlunun yapabileceği en güzel şehir’

Venedik bölgesinde, 60 bini tarihi bölgede olmak üzere, toplam 272 bin civarında insan yaşamaktadır. Tarihte Venedik Cumhuriyeti’ne başkentlik yapan şehir, ‘Dominat’, ‘Serenessima’, ‘Adriyatik Kraliçesi’, ‘Sular Şehri’, ‘Maskeler Şehri’, ‘Köprüler Şehri’, ‘Kanallar Şehri’ gibi isimlerle de tanınır. NY Times yazarı Luigi Barzini Venedik’i, ‘İnsanlar tarafından inşa edilmiş en güzel şehir’ diye nitelendirir. Venedik aynı zamanda, Avrupa’nın en romantik şehri olarak kabul edilir.

Antonia Vivaldi’nin memleketi

Orta Çağ’da ve Rönesans döneminde büyük bir deniz gücü ve ticaret merkezi olan Venedik Cumhuriyeti, güçlü donanması ile diğer ülkelerin de korkulu rüyasıydı. Denizcilikte ve ticarette bu kadar gelişen Venedik Cumhuriyeti, çok zengin bir ülke haline gelmiştir. Zenginleşme kendini kültür ve sanatta da göstermiş; Rönans döneminde ülkede önemli sanat akımları ortaya çıkmıştır. Senfoni ve opera müziğinin gelişiminde önemli bir rol oynayan Venedik, aynı zamanda Antonio Vivaldi’nin de doğduğu yerdir.

Günde 80 bin turist geliyor

Venedik turizm konusunda o kadar ileri bir noktadadır ki, eskiden kente gelenlere yabancı gözüyle bakılırken, günümüzde Venedik’in yerlilerine yabancı gözüyle bakılmaktadır. Öyle ki, bir günde Venedik’e gelen turist sayısı bile kentin (tarihi bölümünde yaşayan) nüfusundan fazladır. 2013 rakamlarına göre, Venedik’e günde ortalama 80 bin turist gelmektedir. Venedik’e aynı zamanda, kruvaziyer gemileri ile de çok sayıda turist gelir.

Etkinlikler şehri

Mükemmel manzarası, taririhi ve kültürel mirası, benzersizliği ve müziği ile Venedik, 18. yüzyıldan itibaren büyük bir turizm destinasyonu olagelmiştir. 19. yüzyıla gelindiğinde, sosyetenin ilgisini çeken Venedik, 20, yüzyılda da bu özelliğini korudu. 20. yüzyılın sonlarına doğru Venedik, karnavalları, film festivalleri ve bienalleriyle bir dünya şehri olmuş, bu sanatsal etkinlikler için her yıl on binlerce insan Venedik’e akın eder hale gelmiştir.

Bu kadar çok turist alan küçücük şehirde, kaçınılmaz olarak problemler de yaşanıyor. Özellikle kentin belli bölgelerinde yaşanan nüfus yoğunluğu, müzelerde yaşanan sıkışıklık ve yabancıların ev almak için birbiriyle yarışmasından dolayı yükselen emlak fiyatları bunlardan bazıları. Bu nedenle kentin sakinlerinin önemli bir kısmı Veneto, ya da ya da İtalya’nın başka ekonomik bölgelerine göç etmek zorunda kalmıştır.

Venedik, muhteşem meydanları, bozulmamış tarihi yapıları, insanı büyüleyen manzarası, kanalları, canlı müzik yapan mekanları, restoranları, barları, adaları ile aşık olunabilecek kadar güzel bir şehirdir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account