Toskana'da turizm sezonu nisan - EYLÜL sıkışmıştır. Turistlerin en çok gittiği aylar ise temmuz ve ağustostur. Ancak Toskana'nın en sakin halini görüp güzelliklerine tanıklık etmek istiyorsanız, nisan - haziran ya da eylül - ekim arasındaki dönemde gitmelisiniz. Bu mevsimlerde, müzelerin önünde kuyruklar kısalır, içerideki kalabalık azalır, restoranlarda daha kolay yer bulursunuz.
Toskana'da en sıcak aylar temmuz ve ağustos iken, haziran ve eylül aylarında da hava güzel ve sıcaktır; ancak kavurucu değildir.

En soğuk aylar ise ocak ve şubattır. bu aylarda sahil bölgelerinde sıcaklık 7 derece civarında seyrederken, biraz daha iç kesimlerde 3.5 - 5.5 derecelere iner. Ancak yüksek kesimlerde kar yağışı ve dondurucu sıcaklıklar görülür. Bu bölgelerde kayak turizmi de gelişmiştir.

En fazla yağmur yağan ay kasımdır ancak ekim, aralık, mart ve nisan aylarında da bolca yağmur yağışı olur.

Toskana, İtalya’nın 20 özerk bölgesinden biridir. 23 bin metrekarelik alana ve 3.2 milyon nüfusa sihip bölgenin başkenti ise Floransa’dır.

Toskana İtalya’nın merkez bölgesi olup, kuzeyde Emilia-Romagna, kuzey-batıda Liguria, batıda Tiren Denizi, doğuda Umbria ve Marche, güney-batıda Lazio ile sınırdır. Topraklarının üçte ikisi tepelik ve dörtte biri dağlıktır. Geri kalan kısımlar ise Arno Nehri’nin şekillendirdiği vadideki düz ovalardır.

Kültür ve sanat başkenti

Toskana; tabiatı, manzarası, gelenekleri, tarihi ve sanatsal mirası ile bilinen bir bölgedir. Rönesans’ın doğduğu topraklar olan Toskana, aynı zamanda bilim ve sanat alanında iz bırakmış sayısız figürün miraslarına ve çok sayıda müzeye ev sahipliği yapar. Dil ve kültür anlamında güçlü bir geleneğe sahip olan Toskana, çoğu zaman “ulus içinde ayrı bir ulus” olarak nitelendirilir.

Toskana’da tam 8 bölge UNESCO Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Floransa, Siena, Pisa Katedrali, San Gimignano’nun tarihi yerleri, Medici Ailesi’nin evleri ve bahçeleri bunların içinden başlıcalarıdır. Başkent Floransa, yılda ortalama 1 milyon 900 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Toskana, özellikle şarap üreticiliği konusunda çok uzun bir geçmişe sahiptir.

İtalya’nın politik ve ekonomik yaşamının yer almamasına rağmen Toskana, İtalyan dilinin ve sanatının merkezindedir. Toskana’da yer alan Floransa ve Pisa, italyan ulusal kimliğinin odağında yer alır. Ardı ardına gözü okşayan yumuşak geçişli tepeler ve vadilerden oluşan Toskana coğrafyası; kiremit çatılı küçük köyleri, kaleleri, servi ağaçları, fıstık çamları, bağları ve zeytinlikleri ile Giotto’dan Michelangelo’ya kadar pek çok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Bu bölge tarihsel dokusuyla, Avrupalılar’ın kolektif kültürel mirasının önemli bir parçasını teşkil etmiştir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account