Denize girmek için en uygun dönem, 27 derece su sıcaklığıyla ağustos ayıdır. Yaz sıcaklığı rahatsız edici boyutta olmamakla birlikte, gezmek için en uygun hava sıcaklıkları ilkbahar ve sonbahar aylarında yaşanır.
Sorrento, nemi ılık kışları ve kuru sıcak yazlarıyla tipik bir Akdeniz iklimi yaşar. imparator Klodiyus ve Tiberiu'un da burada tatil yaptığı bölge, Napoli Körfezi'nin ılık ve verimli iklimi nedeniyle Roma döneminden beri ününü korur. En sıcak ay 24 derece ortalamayla temmuz iken, en soğuk ay 8 derece ortalamayla ocak ayıdır. En yağışlı mevsim ise kasım ayıdır.

Güney İtalya’da, görkemli Amalfi sahiline bakan bir yükseltide Tiren Denizi’nde yer alan Sorrento, cazibe ve antik geçmişin yankıları ile doludur. Napoli Körfezi’nin çarpıcı panoramasını gören bir konumdadır. Parklar, villalar, portakal, limon ve zeytin bahçeleri, tabloyu andıran dar sokakları ve pırıl pırıl havası yıl boyunca ve hatta yüzyıllar boyunca özelliğinden bir şey kaybetmemiştir. Limon bahçeleriyle dolu yarımadada, narenciye, şarap, fındık ve zeytin tarımı da yapılır.

Circumvesuviana demir yolu hattının güney doğu ucunda yer alan Sorrento, kolaylıkla Pompei ve Napoli’ye ulaşabileceğiniz popüler bir turist destinasyonudur. Sorrentine Yarımadası; Napoli, Vezüv ve Capri Adası manzarasına sahiptir. Capri, Amalfi ve Napoli’ye hareket eden bir feribot limanı bulunan ve harika bir eski şehri olan kentten Amalfi Coast, Pompeii, Herculaneum ve Napoli kentlerine de ulaşım kolaydır. Turistlerin odak noktası bir boğaz üzerinde inşa edilen ana meydan Piazza Tasso, misafirlerini ağırlamak için masa ve sandalyelerle doludur. Sorrento uluslararası ses getiren spor, müzik ve sinema etkinlikleri ve gece kulüpleri, barları ve tiyatro performanlarıyla capcanlıdır.

Kentin en ünlü el sanatı ahşap oymacılığıdır ve kent, tüm pazarlarda yer alan gemi yapımıyla da öne çıkar. Nihayet birçok yerel üründen damıtılan likörler: limon mandalina, portakal ve ceviz likörü… Sorrento’da Aziz Antonino Bazilikası, Sorrento Katedrali, Marina Grande ve Correale Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz.

“Akan” şehir

Şehrin adı, Yunanca “Akan” anlamına gelen bir kelimeden gelir. Bu isim, kasabanın üzerinde durduğu kireçtaşı tüfünün akıyor gibi görüntü vermesi nedeniyle kullanılmıştır. Dünyaca ünlü Amalfi kıyılarını oluşturan erozyon nedeniyle oyulmuş, gökyüzüne uzanan heybetli kaya yüzeyleri kıyı boyunca kavisler oluşturur.

Sorrento’nun geçmişi, M.Ö 8. yüzyılda Korintliler tarafından kolonileştirilen tarihi Lipari adasıyla bağlantılıdır. Roma İmparatorluğu’nun gelişiyle birlikte Sorrento Romayla müttefik oldu. Bugün hala şehir merkezinden sokaklara kadar Roma düzeninin varlığı kendini belli eder. Sorrento, Orta Çağ’da Gotlar ve Bizanslılar tarafından kuşatıldı ancak şehir direndi ve kuşatmayı geri püskürttü. Sorrento, denize yakınlığı nedeniyle 1500’lü yıllarda korsanlar tarafından sık sık yağmalandı. Bunun üzerine Pisa’nın Harbor kasabası denizcileri kıyı boyunca sayısız gözetleme kulesi inşa ettiler.

Sorrento, Enrico Caruso ve Luciano Pavarotti de dahil olmak üzere ünlüler için de cazibe merkezi olmuştur.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account