Havanın nispeten daha serin olduğu nisan, mayız, haziran, eylül ve ekim ayları en ideal aylardır.
İtalya’da Akdeniz iklimi hüküm sürer. Sahra havasının yerleştiği mevsim olan yaz, kurak ve güneşlidir. Atlas Okyanusu havasının yerleştiği mevsim olan kış ise ılık, yağışlı ve düzensizdir. Kuzey İtalya, denizin yumuşatıcı etkisinden hiç yararlanamaz.

Buradaki iklim kara iklimidir. Po Ovası kışın soğuk ve sislidir, yazın ise, boğucu nemli sıcaklar olur. Kuzey bölgesine doğru yağmurların sürekliliği artar. İlkbaharda daha çok yağış olur. Güneye doğru iklim daha da sıcaklaşır, kış ayları güneyde en yağışlı aylardır. Burada kışlar ılımandır yazlar sıcaktır.

Ortalama yıllık yağış miktarı 500 ile 800 mm arasında değişmektedir. Ortalama sıcaklık ise kışın 1°C, yazın ise 25-26°C arasındadır.

Dünyanın en büyük açık hava müzesi: Roma

İtalya’nın politik, kültürel ve dini başkenti olan şehir hem ulusal hem de uluslararası çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapar. Roma, tarihsel ve mimari konsantrasyonu en yüksek şehirdir. Katolik Hristiyanlığın kalbi olan Vatikan’ın bu şehirde olması ise ona ayrıca bir anlam ve önem kazandırır.

Modern ile eski, geçmiş ile şimdinin her zaman bir arada yaşadığı Roma, dünyanın en fotojenik şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Roma, balayı için romantik bir şehir, ideal bir tatil şehri ve bununla birlikte moda ve sanat merkezidir.

Roma’ya gidenler, buranın kaotik bir şehir olduğunu düşünürler. Diğer Avrupa ülkelerinde görülen “kurallı yaşam”ın Roma’da (aslında genel olarak İtalya’nın tamamında) hayli esnediğini görürsünüz. Buradan yola çıkarak, Türkiye’den giden ziyaretçilerin kolayca adapte olabilecekleri bir şehir olduğunu söyleyebiliriz.

Yedi tepeli şehir

Tarihçiler arasında hala ihtilaflar yaşansa da, 2 bin 800 yıllık bir geçmişe sahip olan Roma’nın 7 tane tepe üzerine kurulduğu söylenir. Bu tepeler, Palatino, Aventino, Campidoglio, Quirinale, Viminale, Esquilino ve Celio tepeleridir. Avrupa’nın, en geniş alana yayılmış şehirlerinden biri olan Roma, aynı zamanda kıtanın en fazla yeşil alana sahip kentidir.

4 milyon nüfusa sahip Roma, 75 milyar Euro gelirle İtalya’nın toplam milli hasılasının yüzde 6.5’ini tek başına kazanır. Şehir, sırasıyla, Eski Roma, Roma Krallığı, Roma Cumhuriyeti, Roma İmparatorluğu, Papalık Yönetimi, İtalyan Krallığı ve İtalya Cumhuriyeti’nin merkezi ya da başkenti olmuştur.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account