Portofino

Portofino'ya yılın her mevsimi gidebilirsiniz. Kış aylarında şiddetli yağışların olduğu zamanlara dikkat etmeniz gerekebilir.
Portofino'da tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Temmuz ayı en sıcak ve kurak geçen aydır, en fazla yağış ise Ekim ayında görülmektedir.

Portofino İtalya’nın Ligurya bölgesinde yer alan ve Genova’ya bağlı olan küçük bir liman kasabasıdır. Portofino çok küçük bir yerleşim kasabası olmasına rağmen çevresinde birçok liman bulunur. Portofino’nun nüfusu sadece 600 – 700 kişi arasında değişir.

Yeşil ve mavinin muhteşem buluşması

Portofino kayaların üzerine yapıştırılmış gibi duran ve her an yıkılacakmış hissi veren olağanüstü mimarisi ile ünlüdür. Bu küçük kasaba yeşil ile mavinin muhteşem buluşmasına ev sahipliği yapar.

Yunuslar Limanı

Portofino Romalılar tarafından inşa edilmiş ve ilk olarak “Portus Delphini” yani Yunuslar Limanı olarak adlandırılmıştır. Portofino’nun bulunduğu koyda yaşayan yüzlerce yunus balığı nedeni ile bu isim verilmiştir. Daha sonraları Genova’ya dahil olan Portofino, balıkçıların limanı halina gelmiştir ve deniz ticaretinde önemli bir yere sahip olmuştur.

1409 yılında Floransa Cumhuriyeti’ne satılmıştır. Ancak liderlerinin devrilmesinden sonra Genova’ya iade edilmiştir. Portofino 1815 yılında Sardunya Krallığı’nın bir parçası haline geldi. 19. yy’ın sonlarında başta İngiliz aristokratlar olmak üzere Kuzey Avrupa’dan yoğun ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Portofino, 1950’li yıllarda dünya jet sosyetesinin tatil beldesi haline geldi.

“I found my love in Portofino”

Portofino en büyük şöhreti Leo Chiosso tarafından yazılan ve Fred Buscaglione tarafından bestelenen “I found my love in Portofino” şarkısının ardından yakaladı. Şarkı İtalyan şarkıcı Vittorio Palentieri ve ardından Dalida’nın yorumuyla tüm dünyada aşıkların şarkısı olmuştur. Efsanevi aktör Rex Harrison’ın Portofino’da villa satın almasının ardından bütün dünya ünlülerinin gözde destinasyonu haline geldi. Kanadalı müzisyen Chad Kroeger ve Avril Lavigne Temmuz 2013’te balayıları için Portofino’yu seçen isimlerden. Eski İtalyan Başbakanı Sylvio Berlusconi’nin de Portofino’da muhteşem bir malikanesi vardır.

Portofino dünya çapında şöhrete kavuştuktan sonra turizm son derece önemli gelir kaynağı olmuştur. Oldukça pahalı olan Portofino, lüks ve butik turizmin en seçkin adresidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account