Napoli'ye yıl boyunca seyahat edilebilir. En çok yağışın olduğu Kasım ayı tercih edilmemelidir. Yağışlar son derece şiddetlidir.
Napoli'de Akdeniz iklimi hakimdir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 25 - 30 derece arasındadır. Kış aylarında ise 8 - 15 derece arasında değişir. Ekim, Kasım ve Aralık en çok yağışın olduğu aylardır.

Napoli güney İtalya’nin Campania bölgesinde yer alır. Napoli aynı zamanda Campania bölgesinin başkentidir.

Napoli, nüfus bakımından, Roma ve Milano’dan sonra İtalya’nın en büyük şehridir. 2012 yılı rakamlarına göre Napoli’de 960 bin kişi yaşamaktadır. Metropolitan olarak Napoli’nin nüfusu ise 3 ile 5 milyon arasındadır.

Napoli, tarih, sanat, kültür, mimari, müzik ve astronomi açısından İtalya’da çok önemli bir yere sahiptir. İtalya tarihinde 2.800 yıllık geçmişe sahip olan Napoli 1285 – 1816 yılları arasında özerk bir devlet olan Napoli Krallığı’na başkentlik yapmıştır.

Avrupa’nın en büyük liman şehirlerinden biri

Napoli tarihinin şekillenmesinde sahip olduğu coğrafyanın büyük önemi vardır. Avrupa’nın en büyük liman şehirlerinden biridir ve olanakları çok olan bir hinterlanda sahiptir. İtalya’nın Sardunya Adaları, Sicilya, Eoliyen Adaları, Korsika ve Tunus’a açılan kapısı ve feribotların merkez limanıdır.

Yanardağ bereketi

Napoli şehri, Napoli Körfezi’nde iki volkanik yanardağ arasında konumlanmıştır. Napoli’nin doğusunda Vezüv ve batısında Campi Flegrei yanardağları yer alır. Vezüv Avrupa kıtasındaki tek aktif olan yanardağıdır. En son 1944 yılında faaliyete geçmiştir. Ancak Napoli ve İtalya tarihine kazınan devasa patlaması 24 Nisan 1979 yılında gerçekleşendir. On dokuz saat sürdüğü tahmin edilen patlama sonucu Pompei ve Herculaneum şehirleri yakıcı küller altında kalmış ve 750 dereceye kadar yükselen sıcaklık nedeniyle bölgedeki organizmaların insanlar dahil tamamı karbonize olmuştur.

Campi Flegrei yanardağı ise 1538’de patladı ve Nuovo Dağı adında bir yeryüzü oluşumunu sağladı. Bu iki muhteşem yanardağın sebep olduğu ölüm ve yıkımlar aynı zamanda şu anda Napoli’nin verimli topraklarının da kaynağıdır. Napoli bölgesinde son derece verimli tarım alanları vardır. Günümüzde Napoli hayvancılık ve özellikle de şarap üretiminde oldukça iyi bir yere sahiptir.

Napoli İtalya’daki ekonomik gelişme bakımdan, Roma, Milano ve Torino’dan sonra en güçlü şehir olarak sınıflanmıştır. Napoli şehri ekonomik bakımdan çok büyük gelişme göstermiştir. Bu sayede şehir ve merkezi olduğu Campania eyaletinde, işsizlik oranları 1999’dan beri devamlı düşmektedir.

Napoli şehri İtalya’da politik ve ekonomik bozukluklar ile çok gelişmiş karaborsa faaliyetlerinin de merkezi olarak tanınır.

“Vedi Napoli e puoi muori”

“Napoli’yi görmeden ölme der” İtalyanlar. Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan Napoli, Vezüv’ün küle boğduğu ve yok ettiği Pompei ve Herculaneum antik şehirleri, doğası ve Akdeniz mutfağıyla gerçekten görülmesi gereken büyülü bir liman şehridir.

Napoli’nin Akdeniz lezzetleri ve ödüllü şarapları seyahatinizi daha lezzetli hale getirecektir. Pizzanın anavatanı Napoli’de insanlar son derece sıcak kanlı ve eğlenceli.

Napoli İstanbul’un kardeş şehridir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account