Milano ziyareti için en uygn dönemler, nisan - mayıs ve eylül - ekim ayları arasındaki dönemlerdir. Yazın turist yoğunluğundan ve sıcak havalardan kaçmış olursunuz.
Milano'da genel olarak, bazı kara iklimi nitelikleri de olan, nemli subtropik iklimi görülür. Diğer önemli kuzey İtalya ova şehirleri gibi, Milano'da da sıcak, nemli ve çok bunaltıcı yazlar ile soğuk ve yağışlı kışlar yaşanır. Şehir merkezindeki ortalama ısı Ocak ayında 3 °C (Ocak minimumu −2 °C) ve Temmuz ayında 25 °C (maksimum 30 °C) olur. Kaşın kar yağışları baklenir ama karlı hava kısa sürer. Ortalama kar yağışı şehir merkezinde 21 cm olmuştur ve en fena kış olan Ocak 1985de kar yağışı rekoru 70 cm olmuştu. Nemlilik tüm yıl içinde yüksektir.

İtalya’nın en büyük ikinci şehri olan Milano, aynı zamanda Lombardia bölgesinin de başkentidir. 1,3 milyon nüfusa sahip kent, İkinci Dünya Savaşı sonrasında hızla gelişen şehirlerden biridir.

M.Ö. 400 yılında Keltler tarafından kurulan Milano, birkaç farklı devletin egemenliği altına girdikten sonra, M.S. 286 yılında Batı Roma İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. Orta Çağ boyunca önemli bir ticaret merkezi olan Milano, İtalya Krallığı’na katıldığı 1859 yılına kadar Fransa, İspanya ve Avusturya’nın kontrolüne girmiştir. 1900’lü yıllarda hızla gelişen Milano, sosyal, siyasal ve ekonomik tartışmaların merkezinde yer aldı.

İtalya’nın İstanbul’u

Günümüzde İtalya’nın endüstriyel, ticari ve finansal merkezi olan Milano, aynı zamanda bir dünya şehridir. İtalya borsasının yanısıra, ülkedeki en büyük ulusal bankaların ve büyük şirketlerin de merkezidir. Milano, 2012 rakamlarına göre, 132 milyar dolar ile, İtalya’nın GSHM’sinin yüzde 9’unu tek başına karşılar. Milano’nun başkenti olduğu olduğu Lombardia’nın İtalya’nın GSHM’si içindeki payı ise yüzde 20. Bu anlamda Venedik, bir anlamda Türkiye’nin İstanbul’u sayılabilir.

Tasarım ve modanın başkenti

Tasarım ve moda alanlarında bir dünya başkenti olan Milano, müzeleri, tiyatroları anıtları ve dünyanın beşinci büyük katedrali unvanına sahip Duomo di Milano ile yılda 7 milyona yakın turiste ev sahipliği yapmaktadır. Freskleri Leonardo da Vinci tarafından yapılan Santa Maria delle Grazie Kilisesi ise UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Nüfusun yüzde 10’u öğrenci

Sayısız kültüel etkinliklere, üniversitelere, fuarlara ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapan Milano’da nüfusun yaklaşık yüzde 10’u öğrencilerden oluşur. Milano ayrıca, A.C. Milan ve F.C. Internazionale Milano gibi dünyaca ünlü iki futbol takımının da evidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account