Floransa, yazları biraz sıcak ve nemli olabilmektedir. Kasım - mart arası dönemde ise biraz serindir. Floransa ziyareti için en güzel aylar, nisan, mayıs ve eylül aylarıdır.
Floransa Ilıman okyanusal iklimine sahiptir. Yazlar sıcak ve yağışlı, kışlar serin ve yağışlı geçer. Deniz kenarında olmaması nedeniyle yaz sıcaklığı biraz daha yüksektir ve kışlar daha soğuk geçer ve kar yağışı da görülür. Kışları daha çok yağmurludur. Kar yağışı nadiren görülür.

İtalya’nın Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, 380 bin nüfusuyla bölgenin en kalabalık kentidir. Floransa’nın başkenti olduğu Toskana meropolitan bölgesinin nüfusu ise 1,5 milyon civarındadır.

Orta Çağ’ın Atinası

Orta Çağ Avrupası’nın finans ve ticaret merkezi olan Floransa, aynı zamanda döneminin en zengin şehirlerinden biridir. İhtişamlı bir tarihi olan Floransa, Rönesan’ın doğduğu topraklardır. Bu yüzden Floransa’ya “Orta Çağ’ın Atinası” da denilir. Siyasi çalkantıların, güçlü Medici Ailesinin ve çok sayıda dini ve cumhuriyet devriminin merkezi olan Floransa, 1865 – 1871 yılları arasında İtalya Krallığı’na da başkentlik yapmıştır.

Dünyanın en güzel Rönesans şehirlerinden biri

1982 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alına Floransa, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Floransa en çok, Rönesans, mimari, kültür ve anıtlarıyla anılan bir şehirdir. Şehir aynı zamanda aralarında Uffizi Gallery ve Palazzo Pitti’nin de yer aldığı onlarca müze ve sanat galerisine sahiptir. Floransa, Forbes tarafından mimari ve sanatsal açıdan dünyanın en güzel şehirlerinden biri seçilmiştir.

Moda merkezi

Günümüzde Floransa önemli bir moda merkezidir. Gucci, Roberto Cavalli ve Emilio Pucci Floransa’nın önde gelen moda markalarıdır. Pucci markası aynı zamanda Floransa’nın önde gelen ailelerinden birinin ismidir. Bu markasının dünya çapındaki geliri 2008 yılında 4,4 milyar dolardır. Floransa’nın önde gelen diğer güçlü ailesi ise Medici Ailesi’dir. Floransa’da kültür ve sanat konuşuluyorsa, mutlaka Medici ailesinin ismi de anılır. Medici ailesi, Floransa’nın sosyal, siyasal, ekonomik ve sanat hayatının şekillenmesinde başat unsur olamuştur.

Floransa, Rönesans’ın kalbidir ve dönemin ruhu en iyi bu şehirde yaşanır. Kentte bulunan müzelerde Rönesans dönemine ait muhteşem eserleri görebilir, mutfağını deneyimleyebilir, Floransa Katedrali’ni (Duomo ya da Santa Maria del Fiore) görebilir, 85 km uzaklıktaki dünyaca ünlü Pisa Kulesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account