İTALYA

Euro (EUR)
Nisan - mayıs, eylül ve ekim ayları
İtalya'da iklim koşulları güneyden kuzeye gidildikçe önemli farklılıklar gösterir. Özellikle ülkenin kuzeyinden başlayıp Toskana'ya kadar devam eden bölgede kışlar çok soğuk, yazlar ise çok sıcak ve nemli geçer. Orta kesimlere gidildikçe bir yandan yazla kış arasındaki sıcaklık farkı, bir yandan da kış süresi azalır. Nihayet ülkenin güneyine inildiğinde ise sert kış koşulları tamamen ortadan kalkar. Kışlar daha yumuşak geçer, ilkbahar ile sonbahardaki sıcaklık değerleri eşitlenir.
İtalyanca (resmi) Bazı bölgelerde Latince, Fransızca, Almanca ve Slovence'ye de resmi dil statüsü verilmiştir.

İhtişamlı tarihi, büyük kültürel mirası, onlarca bayramı ve festivali ile adeta insanı çağıran bir ülkedir İtalya. Roma İmparatorluğu gibi büyük bir tarihi mirasın üzerinde oturan bu ülke, Rönasans ile birlikte tüm Avrupa’nın düşünce, sanat ve kültürüne damgasını vurmuştur.

Yaklaşık 60 milyon nüfusa sahip İtalya, 20 bölge ve 109 ilden oluşur. Bu bölgelerden 5 tanesi, yerel sorunlarını çözebilmelerine izin veren özerk statüye sahiptir. Bu beş bölge, Aosta Vadisi, Friuli – Venezia – Giulia, Sardunya, Sicilya ve Trentino – Alta – Adige bölgeleridir.

Avrupa’nın en gelişkin ülkelerinden biri olan İtalya, AB’nin de kurucu üyesidir. Ülke ayrıca, NATO ve OECD üyesidir.

Tarih, kültür, sanat, deniz – kum – güneş, lezzetli yemekler, muhteşem şaraplar ve daha fazlası…

İtalya tam bir turizm ülkesidir. Tarih, kültür, sanat, deniz – kum – güneş, lezzetli yemekler ve muhteşem şarapların hepsini bir arada sunabilir ziyaretçiye. Yılda 46 milyon turiste ev sahipliği yapan İtalya, dünyada en çok turist alan ülkeler arasında 5., en çok turizm geliri elde eden ülkeler arasında ise 6’ncı sırada yer alır.

Katolik inancının merkezi İtalya’nın Roma şehrinde bulunan Vatikan’dır. Vatikan, dünyanın en küçük devletidir ve nüfusu 1000 civarındadır.

Roma İmparatorluğu’nun en önemli sembolü olan ve 2007 yılından dünyanın yedi harikasından biri unvanını kazanan Kolezyum, İtalya’nın Roma kentinde bulunur.

Sadece tarihi kültürü ve mutfağı ile değil, yetiştirdiği dünyaca ünlü heykeltraş ve ressamları ile de ekol bir ülkedir İtalya. Ünlü Mona Lisa tablosunun yaratıcısı Leonardo da Vinci, Floransalıdır. Rönesans döneminin ünlü heykeltraş, resssam, mimar ve şairi Michelangelo da İtalyandır. Rönesans döneminin bir diğer ünlü ressam ve mimarı Rfael de bir İtalyandır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account