Valensiya

Eğer kalabalık ve sıcak sizi rahatsız etmiyorsa, yaz aylarında Valensiya çok canlı bir şehirdir. Ancak hem sıcaktan uzak durmak, hem de huzurlu bir gezi yapmak istiyorsanız en güzel aylar nisan ve mayıs aylarıdır. Bu aylarda da hava oldukça güzeldir.
Valensiya'da ılık kışlar ve sıcak yazların yaşandığı Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yıl ortalaması sıcaklığın 18.4 derece olduğu şehirde, ortalama sıcaklıklar gündüz 22.8, gece ise 13.8 derecedir.

Sıcaklıkların en yüksek olsuğu ağustos ayında dereceler 28 - 30 derece arasında gidip gelir. Geceleri ise 23 derece civarında seyreder. Nisandan kasım ayına kadar, neredeyse sekiz ay yaz mevsimi yaşanır. En soğuk aylar aralık, ocak ve şubat aylarıdır. Bu dönemde ortalama sıcaklık gündüz 17, gece ise 7 derecedir.

Yılda ortalama 61 gün yağış alan Valensiya'da en yağmurlu aylar nisan, mayıs ve ekim aylarıdır.

Valensiya, Madrid ve Barselona’nın ardından İspanya’nın üçüncü büyük kenti ve Valensiya özerk bölgesinin başkentidir. Kent nüfusu 800 bin, özerk bölgenin nüfusu ise 1.5 milyon civarındadır. Global şehir statüsündeki Valensiya’nın sahip olduğu Valensiya Limanı, Akdeniz’in en büyük, Avrupa’nın ise beşinci en büyük limanıdır.

M.Ö. 138 yılında Romalılar tarafından kurulan Valensiya, İberya Yarımadası’nın doğusunda, Turia Nehri’nin Akdeniz’e döküldüğü körfezde yer alır. Yaklaşık 169 hektarla İspanya’nın en büyük tarihi ve kültürel miras alanlarından birine sahip olan Valensiya, ülkenin önde gelen turist destinasyonlarından biridir.

Valensiya’da kimileri UNESCO Dünya Mirası listesinde olmak üzere, çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Quart ve Serranos kuleleri, Valensiya Katedrali, tarih ve sanat müzeleri bunlardan sadece birkaçıdır. Valensiya’daki kimi yapıların tarihi 14. yüzyıla kadar dayanır. Valensiya’daki Sanat ve Bilim Şehri ise kentin en sembolik yapılarından biridir.

Valensiya ekonomik olarak hızlı büyüyen bir şehirdir. Kent ekonomisi büyük oranda turizm ve inşaat sektörlerine dayansa da, telekomünikasyon ve ulaşım alanlarında da hızlı bir büyüme göstermiştir. Kentte çalışan nüfusun yüzde 84’ü turizm veya ona bağlı sektörlerde istihdam edilmektedir. Valensiya metropolitan bölgesinin GSMH’si 52.7 milyar dolar, kişi başına düşen ortalama gelir ise 28 bin dolar civarındadır.

Valensiya aynı zamanda çok güzel sahilleri ve sahil kasabaları olan bir şehirdir. Canet d’En Berenguer sahili ile La Pobla de Farnals, Alboraya, ve El Puig kasabaları bunlardan bazılarıdır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account