Sevil'i ziyaret etmek için en iyi zaman mart-mayıs ayları arasıdır. Bu dönemde sıcaklıklar ılıktır. Ayrıca ilkbaharda Semana Santa ve Feria de Abril gibi şehrin en önemli festivalleri gerçekleşir.
Akdeniz iklimine sahip olan Sevil, İspanya'nın en sıcak şehirlerinden biridir. Kışlar ılık, yazlar ise güneşli ve çok sıcaktır.

Bir İspanya kenti olan Sevil, hayat ve renk şehridir. Kozmopolit kentin hareketli gölgeleriyle dolu dar ve dolambaçlı sokaklarıyla Sevil’de herkes için bir şeyler var. Endülüs’ün en büyük, aynı zamanda hızla gelişen kenti, yakın zamanda tamamlanan metro sistemi de bunun kanıtlar.

Sevil, Endülüs özerk bölgesinin merkezidir. İspanya’nın güneyinde, kuzeyden güneye doğru çapraz biçim alan kent; Guadalquivir Nehri ovasında yer alır. Sevil kentinin nüfusu 700 bin, İspanya’nın 4. büyük metropol bölgesi Sevil bölgesinin nüfusu ise 1 milyondur.

Sevil birçok İspanyol kenti gibi çeşitli mahallelere bölünmüştür. Her yıl binlerce turist çeken dünyanın üçüncü büyük katedrali kentin ana merkezinde yer alır. Bir turist olarak Sevil’de flamenko gösterileri, boğa güreşleri, tapalar ve kokteylleriyle, İspanya’nın tüm tipik öğelerini tecrübe edebilirsiniz.

Mağribiler, Yahudiler ve Hristiyanların geçmişi hakkında bir fikir edinmek için kesinlikle Santa Cruz yakınlarında Alcázar ve Judería’yı ziyaret edin. Kente yakın olan üniversite sayesinde kültürel etkinlikler ve sempozyumlarla Sevil, canlı ve güncel kalır. Doyurucu bir öğle yemeğinden sonra Plaza de España’da sakin bir gezinti veya Luisa Parkı’nda kısa bir siesta (şekerleme) yapabilirsiniz.

İspanyol kenti ruhu taşıyan bir şehir

Endülüs hükümeti ve parlamentosu, büyüleyici ve bir o kadar da baştan çıkarıcı Sevil’de yer alır.

Geçmişte Sevil Limanı’yla İspanya-Amerika ticaretinde önemli bir rol oynayan kent, bugün hala İber Yarımadası’nın en aktif nehir limanlarını barındırır.

Sevil’in gerçek kurucuları Tartesiolardır. Daha sonra Romalılar M.Ö 207 yılında Hispalis yerleşiminin yanında İtalica’yı kurdular. Vandallar ve Vizigotlar’a 10. yüzyıl başlarında yenilene kadar 700 yıl boyunca Roma İmparatorluğu egemenliğinde olan İtalica, Batı Akdeniz’in merkezi oldu.

Daha sonra Endülüs Emevileri, 711 yılından 1248 yılına kadar İber Yarımadası’nı işgal etti ve tüm Endülüs’te olduğu gibi Sevil’de de silinmez izler bıraktı. En iyi bilinen İslami anıt; La Giralda isimli, bir zamanlar önemi büyük olan bir caminin minaresidir.

1492’de Sevil limanları Amerika’nın keşfi ve fethedilmesinde önemli bir rol oynadı. 17. yüzyıl, Sevil için sanatsal ihtişam dönemi oldu: Diego Velázquez, Murillo ve Valdés Leal gibi ressamlar ve Martínez Montañés gibi heykeltraşların hepsi Sevil’de doğdu ve geride önemli eserler bıraktılar. Ayrıca kentin, dünya edebiyatında önemli bir rolü olduğu düşünülür. Efsanevi karakter Don Juan, trajik opera Carmen, ve Figaro komedisi burada hayat bulmuşlardır.

20. yüzyılda Sevil, ön plana çıkarak dünyanın dikkatini çekti: 1929’da Latin Amerika Sergisi’ne ev sahipliği yaptı ve 1992’de Expo92 ile modern ve dinamik bir şehir olarak imajını güçlendirdi.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account