San Sebastian

San Sebastian'a gitmek için en ideal zaman yaz aylarıdır. Yağmurlu geçen döneminde gitmemeniz daha uygun olacaktır.
San Sebastián, ılık yazlar ve kışlarıyla Okyanus iklimine sahiptir. Bu iklime sahip diğer birçok kent gibi San Sebastián da yılın önemli bir kısmında bulutlu ve nemli bir havaya sahiptir. Ancak yazları güneşli günleri çoktur. Kentin ocak ayı sıcaklık ortalaması 9 dereceyken, ağustos ayı sıcaklık ortalaması ise 22 derecedir.

Kuzey İspanya’da Atlas Okyanusu üzerinde yer alan San Sebastián veya Donostia, Bask özerk bölgesinde bir kıyı kenti ve belediyedir. Fransa sınırına 20 km mesafede, Biskay Körfezi’nde uzanır. 186 bin nüfusu olan belediyenin ana kenti Gipuzkoa’dır. San Sebastián metropol alanının nüfusu ise 436 bin civarıdır. Kentin yerel halkı kendilerine İspanyolca ve Bask dilinde “donostiarra” demektedirler.

Entrikalı bir tarih

San Sebastián’daki ilk yerleşim yeri, Güney Intxaurrondo ve Astigarraga arasında yer alan Ametzagaña’dır. İlk bulgular ise M.Ö. 24 bin-22 bin arasında olduğu tahmin edilen bıçak amaçlı kullanılmak üzere oyulmuş taşlardır.

1265 yılında kent, bir evlilik anlaşması gereği liman olarak kullanılmıştır. 1489 yılında Donostia bir yangın sonucu harap oldu. Yangın sonrasında kent ahşap yerine taşla yeniden inşa edilerek yeni bir rönesans başlattı.

Bask dilinde Donostia ve İspanyolca San Sebastián olarak farklı kelimelerle ifade edilse de her iki anlatım da Saint (Aziz) Sebastian anlamına gelmektedir.

Resimsi kıyılar, popüler plajlar

Bask bölgesinin kuzeyinde, Biskay Körfezi’nin güneyinde yer alan San Sebastián’ın resimsi kıyıları burayı popüler bir plaj beldesi yapar.

Urumea Nehri’nin ağzında yer alan Donostia, son iki yüzyıl boyunca nehrin sulak bölgesinde kurulmuştur.

1900’lerde şehir merkezinde San Sebastián mimarisinin neoklasik ve modern tarafı geliştirildi. Şehrin gelişimindeki diğer dönüm noktası ise Zurriola plajının büyütülerek yeniden şekillendirilmesi, Kursaal Sarayı küplerininn 1999’da açılışı, yeni üniversite kampüsü ve Ibaeta’da teknolojik olanaklar, geniş bisiklet şeridi ağının sağlanması, yeraltı otoparkları ve toplu taşımadaki önemli gelişmelerdir.

Bugün İspanya’nın en ünlü turist destinasyonlarından biri olan San Sebastián’da başlıca ekonomik faaliyetler ticaret ve turizmdir. Kent, küçük yüz ölçümüne rağmen San Sebastián Uluslararası Film Festivaliyle uluslararası bir boyut kazanmıştır. San Sebastián, Polonya’nın Wrocław kenti ile birlikte 2016 için Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account