İlkbahar ve sonbahar en ideal zamanlardır.
Madrid'te tipik Akdeniz İklimi görülür. Kışları yumuşak, yazları ise oldukça sıcaktır. En çok yağışı bahar aylarında alır.

İberya Yarımadası’nın merkezinde, Guadarrama Dağlarının eteğinde konumlanan Madrid’in, II. yüzyılda Romalılar tarafından kurulduğu tahmin ediliyor. O dönemlerde Madrid’in adının Matrica olduğu, daha sonra kenti istila eden barbar kavimlerin ise Mayrit (hayat suyunun kaynağı) olarak adlandırdığı düşünülüyor. Sözcük zaman içinde evrilerek Madrid halini almış. Daha önce İspanya Krallığı’nın merkezi Toledo iken, II Philip 1561 yılında krallık merkezini Madrid’e taşıyarak burayı krallığın kalbi haline getirmiş.

Başkent Madrid, sayısız etkinlik ve unutulmaz deneyimler sunabilen, yaşayan, asla uyumayan bir şehirdir. Şehrin bu yapısında, elbette eğlenceyi, gezmeyi, uzun sohbetler yapmayı ve gülmeyi hayatın merkezine koyan İspanyol halkı temel rol oynar. Aynı zamanda festivaller kenti olan Madrid’e yılda 12 festival düzenlenir.

Madrid çok gelişkin bir ulaşım sistemine sahiptir. Kentte metronun kullanımının 95 yıllık bir geçmişi vardır. “Metroyu kulllanarak gidilemeyecek yer yok” dense yeridir. Her metro hattının bir rengi vardır. Elinize bir harita aldığınızda, hangi hattı kullanarak nereye gideceğinizi, nereden aktarma yapacağınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Madrid’in kent merkezinde 3,5 milyon insan yaşar. Bir büyükşehir olan Madrid bölgesinde yaşayan insan sayısı ise 6,5 milyondur. Kent, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük üçüncü şehridir.

Yılda ortalama 4,5 milyon insan tarafından ziyaret edilen Madrid’te, görülecek yerler saymakla bitmez. Ünlü Prada Müzesi, boğa güreşlerinin yapıldığı Plaza de Toros, 3 binden fazla odası bulunan Kraliyet Sarayı, Don Kişot ve Sanço Pança’nın heykelleri ve Madrid’in giriş kapısı olarak kabul edilen Sol Meydanı (Puerta del Sol) bir çırpıda akla gelebilecek noktalar. İşin güzel tarafı, Madrid yürüyerek de gezilebilecek bir şehirdir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account