Nisan ortasından haziran sonuna kadar ve eylül-ekim ayları, Bilbao'ya gitmek için en güzel zamanlar.
Bilbao, Biskay Körfezi'ne yakınlığı nedeniyle kurak geçen yaz mevsimi hariç yıl boyunca okyanus ikliminin etkisindedir. Şehirde yaz aylarında 25-26 derece sıcaklık yaşanırken, kış aylarında 6-7 derece sıcaklık hissedilir.

İspanya’da bir belediye ve şehir olan Bilbao, özerk Bask bölgesinde Biskay ilinin bir şehridir. Bilbao, 354.860 nüfusuyla Bask bölgesinin en büyük ve İspanya’nın 10. büyük belediyesidir. Bilbao metropol alanı ise 1 milyon civarı nüfusa sahiptir.

Bask bölgesinin ana kentsel alanı Bilbao, İspanya’nın kuzey-orta kesiminde yer alır. Biskay Körfezi’nin 14 km güneyinde Bilbao nehir ağzı oluşur. Ana kentsel alan, 400 mere yükseklikteki dağ sırası ile çevrilidir.

Bilbao’da bulunan en eski bulgular, Avril ve Artxanda dağlarında bulunan 6 bin yıllık mezar bölgelerinin yanı sıra Malmasín Dağı’nın tepesinde M.Ö. 3. veya 2. yüzyıla ait yerleşim bilgileridir.

Sanayi ve ticaret merkezi

14. yüzyılın başlarında Bilbao’nun, güçlü Haro ailesinin lideri Diego López V de Haro tarafından kuruluşundan sonra kent, Yeşil İspanya’da büyük öneme sahip olan Bask bölgesinin ticaret merkezi haline geldi. Bu gelişmedeki en büyük etken, Biskaya ocaklarından çıkarılan demirin ihracına dayalı liman faaliyetidir. 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın başlarında Bilbao, ağır sanayileşme sürecine girerek İspanya’nın Barselona’dan sonra ikinci en sanayileşmiş bölge merkezi haline geldi. Bilbao aynı zamanda olağanüstü bir nüfus patlamasıyla komşu belediyelere de yayıldı.

Günümüzde Bilbao; Bilbao Guggenheim Müzesiyle başlayan ve havaalanı terminali, hızlı transit sistemi, tramvay hattı Alhóndiga alt yapı yatırımlarıyla devam eden ve şu anda geliştirme aşamasında olan Abandoibarra ve Zorrozaurre yenileme projeleri gibi sosyal, ekonomik ve estetik canlanma sürecinin devam ettiği güçlü bir hizmet kentidir.

Athletic Club de Bilbao futbol kulübünün ev sahibi

Bilbao ayrıca Bask oyuncularını tanıtması ve İspanyol futbol tarihinin en başarılı kulüplerinden biri olması nedeniyle Bask milliyetçiliğinin önemli bir sembolü olan Athletic Club de Bilbao futbol kulübüne de ev sahipliği yapar.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account