Barselona

Barselona plajları ile de ünlü bir şehirdir. Bu yüzden yaz aylarında deniz tatili için de tercih edilebilir. Onun dışında keşfetme gezileri için bahar ayları daha uygundur.
Akdeniz İklimi'nin hüküm sürdüğü Barselona'da, kışlar ılık, yazlar ise sıcak geçer. Şehir İber Yarımadası'nın güneyinde yer aldığı için, Atlantik'ten gelen batı rüzgarları buraya kadar ulaşır ve düşük düzeyde nem getirir. Ancak yağışa neden olmaz.

Yıllık ortalama sıcaklığın 20 derece olduğu Barselona'da, en soğuk aylar aralık, ocak ve şubat aylarıdır. Kışın ortalama sıcaklık 14 derecedir.

1,6 milyonluk nüfusuyla İspanya’nın en büyük ikinci kenti olan Barselona, aynı zamanda otonom Katalonya bölgesinin de başkentidir.

M.Ö. II. yüzyılda Kartacalılar tarafından kurulan Barselona, Orta Çağ’da kurulan Barselona devletinin de başkenti olmuştur. Dahasonra Aragon Krallığı ile birleşen Barselona, krallığın en önemli kenti durumuna gelmiştir. Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Barselona, günümüzde de önemli bir kültürel ve turistik destinasyondur.

Gaudi ve Barselona

Barselona denildiğinde mutlaka anılması gereken bir isim vardır; o da kuşkusuz Antoni Gaudi’dir. 1852 – 1926 yıllarında yaşamış ünlü mimar Gaudi’ Barselona’ya çok sayıda mimari eser bırakmıştır. Eserlerinden 8 tanesi UNESCO dünya kültür mirası listesine giren Gaudi’nin ismi, adeta Barselona ile özdeşleşmiştir. Yapımına başladığı, ancak ölümünün ardından yarım kalan ünlü La Sagrada Familia Katedrali, Barselona’ya giden her turstin mutlaka ziyaret ettiği bir mekandır.

Dünyanın önde gelen kentlerinden biri

Turizm, ekonomi, ticaret, fuar, kültür, eğitim ve bilim merkezi olan Barselona, dünyanın önde gelen şehirlerinden biridir. 177 milyar dolar milli gelire sahip olan şehir, bu anlamda dünyanın 24. şehridir. Barselona Havalimanı yılda ortalama 35 milyon yolcuya hizmet verirken, Barselona Limanı ise Avrupa’nın en yoğun limanıdır. Her yıl yüzlerce kruvaziyer gemisi Barselona Limanı’na demirler. Şehir ayrıca, kara ve demiryolu ulaşımı konusunda da son derece gelişkindir.

Şehir baştan yaratıldı

1976 yılında ‘Metropoliten Alan Planlama Çalıșması’ ile kentsel dönüșüm çalıșmaları bașlatılmıș, fiziksel, sosyal, ekonomik yaklașımlarla kentin dönüșümü problemi bütüncül bir anlayıșla ele alınmıștır. Dönüşüm çalışmaları çerçevesinde, kötü durumda olan binalar yıkılarak yenileri yapılmış, açık alanlar yaratılmış, meydanlar tasarlanmış, sosyal alanlar inşa edilmiş ve yer altına otoparklar yapılmıştır.

Yüzlerce kent meydanı

Foto_aerea_eixample

Barselona’nın kent mimarisinde en dikkat çeken unsurlardan biri de caddelerin kesiştiği noktalarda oluşturulan kent meydanlarıdır. Caddelerin kesiştiği noktada yer alan binalar dörtgen değil üçgen olarak inşa edildiği için, her caddenin kesiştiği nokta aynı zamanda küçük bir meydan özelliği kazanmıştır. Bu tarz, aynı zamanda kenti daha nefes alabilir bir hale getirmiştir.

Barselona dendiğinde akla ilk gelen şeylerden biri de kuşkusuz Barselona futbol takımıdır. Takma adı “Barça” olan bu takım, Barselona’nın kendisi kadar ünlüdür, hatta kentin tanınmasında bu kulübün çok büyük bir etkisi vardır.

Görülmeye değer

Günümüzde Barselona, en çok ziyaret edilen kentler sıralamasında Avrupa’da 3’üncü, dünyada ise 10’uncu sırada yer almaktadır. 2012 rakamlarına göre 8 milyon turist ağırlayan Barselona, dinlence ve gezi alanları, muhteşem plajları, tarihi ve kültürel mirası ile sürekli gelişen bir turizm şehridir. Türkiye’de giderek ünlenen Barselona, Avrupa turlarının en önemli uğrak noktalarından biridir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account