İSPANYA

Euro (EUR)
Deniz - kum - güneş tatili için yaz sezonu uygundur. Ancak gezmek, görmek ve keşfetmek için en ideal aylar nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarıdır
Atlantik Okyanusu kıyısı olan Galisya, Asturya, Kantabria, Bask Ülkesi, Navarra bölgelerinde Atlantik İklimi görülür. Özellikle kış aylarında yağış görülür, kış ve yaz oldukça ılıman geçer.

İber Yarımadası'nın orta kısımlarında, kışları oldukça soğu, yazları sıcak geçen Okyanus-Kıtasal İklimi,

Aragona, Katalonya, Valencia'nın iç kısımları ile Murcia, Kastilya-La Mancha ve Endülüs bölgelerinde bahar ayları yağışlı, kışları soğuk ve yazları sıcak geçen Kıtasal Akdeniz İklimi,

Akdeniz iklimi: Katalonya'da, Balear Adaları, Valencia, Murcia ve Endülüs'te yazın sıcak hava, çok sert geçmeyen kış ve baharları yağmurlu geçen Akdeniz İklimi,

Kanarya Adaları'nda Suntropikal iklim, Pirenelerin yüksek kesimlerinde ise Dağ İklimi görlür.
Resmi dil İspanyolca. Aranca, Baskça, Katalanca ve Galiçyaca ise yerel diller olarak kullanılmaktadır.

35 bin yıldan bu yana İber Yarımadası’na rengini çalan bir uygarlıktır İspanya. Pek çok Avrupa ülkesi gibi, İspanya da onlarca kavmin istilası ve işgalleriyle karşılaşmış. M.Ö. 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altına giren ülke her şeye rağmen Avrupa’daki en eski milli devletlerden biridir.

16. yüzyılda Avrupa’nın en büyük ve en güçlü imparatorluğu durumuna gelen İspanya, beş kıtada sahip olduğu topraklarıyla, dünyanın ilk küresel imparatorluğu konumuna gelmiştir. 19. yüzyılda bir koloni devleti yapısına bürünen ülke, özellikle Amerika kıtasında büyük iz bırakmıştır. Bugün Amerika kıtasında 200 milyon insan İspanyolca konuşur.

Katalanlar ve İspanyollar arasında kanlı iç savaşlara tanıklık eden İspanya, 1939 – 1978 yılları arasında faşist rejim tarafından yönetilmiştir. Faşist rejimin başında bulunan Francisco Franco y Bahamonde ismi, İspanya’nın yakın tarihine damga vuran en önemli isimdir.

Günümüzde 47 milyon insanın yaşadığı İspanya, ekonomik etkinlik alanları açısından iki temel sektöre (turizm ve tarım) dayanır. Akdeniz çanağının en büyük turizm ülkesi olan İspanya, çok büyük bir kısmı Avrupa ülkelerinden olmak üzere, yılda ortalama 60 milyon turisti ağırlar. Kişi başına milli geliri 33 bin dolar olan ülke, 17 özerk bölgeye ayrılmıştır.

İspanyol toplumu, turizmi ve turisti içselleştirmiştir. İnsanları sıcak kanlı ve yardımseverdir. Güçlü tarihi ve kültürel mirası, müzeleri, festival ve bayramları, ünlü futbol kulüpleri, gelişmiş altyapısı ve konaklama tesisleriyle yılın her mevsimi turistlerin akınına uğramaktadır. İspanya’nın en önemli sembolü olan boğa güreşleri hem dünyadan hem de ülke kamuoyundan ciddi eielştiriler almaktadır. Katalonya Özerk Bölgesi boğa güreşlerini tamamen yasakladı. Güreşlerin ispanya’nın tamamında yasaklanması ise ciddi şekilde tartışılmaktadır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account