Şehir gezisi için temmuz ve ağustos ayları en ideal aylardır. Ancak kayak severler için aynı zamanda bir kış destianasyonudur.
Hırvatistan'ın Adriyatik'e uzun bir kıyısı olmasına rağmen, Zagreb ülkenin iç kesimlerinde yer aldığı için iklimi biraz farklıdır. Krasal bir iklime sahip olan Zagreb'de, sıcak yazlar, serin akşamlar ve soğuk kışlar yaşanır.

Zagreb, kayak turistleri için kışın tercih edilebilecek bir destinasyondur. Yaz gezmeleri de hoştur. Temmuz başında başlayan yaz mevsimi, ağustosun sonlarına kadar devam eder. Kış ayarı soğuktur ancak eylül ayında sakin bir mevsim yaşanır.

Hırvatistan’ın başkenti ve en büyük kenti Zagreb, Sava Nehri etrafında kurulmuştur. Zagreb’in kent nüfusu 800 bin civarında iken, metropolitan bölgenin nüfusu 1 milyon 150 bindir.

Zagreb, Roma zamanlarına kadar dayanan zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Günümüzde Ščitarjevo diye adlandırılan bölge, aslında Romalıların bu şehirdeki ilk yerleşim alanıdır.

Hırvatistan içinde Zagreb özel bir yönetim statüsüne sahiptir ve 17 yönetim bölgesine ayrılmıştır. Ülkenin ulaşım ağı ve başlıca ekonomik etkinlik alanları da yine Zagreb ve etrafında kümelenmiştir.

Zagreb, Yukarı Şehir (Gornji Grad) ve Aşağı Şehir (Donji Grad) olmak üzere iki kısımdan oluşur. Kentin en önemli dini, kültürel, sosyal ve turistik alanları da buralardır. Yukarı Şehir, Kaptol ve Bishop adında iki bölge olarak Orta Çağ’da kurulmuştur. Zagreb’in ünlü katedrali de Bishop’da bulunur.

Tipik bir Avrupa kenti

Nüfus ve kültür çeşitliliği, eski Yugoslavya’yı oluşturan devletlerin ortak özelliğidir. Bu nedenle Zagreb de benzer özellikler gösterir. İrili ufaklı meydanları, mimarisi, tarihi, insanı ve çevre düzenlemesiyle Avrupa kentlerinden ayırt etmek zordur Zagreb’i.

Eski Yugoslavya’nın bir parçası olduğu için, Hırvatistan’la Slovenya, Sırbistan ve Saray Bosna arasında gelişkin bir ulaşım ağı vardır. Bu yüzden Zagreb’e gitmişseniz, buradan demiryolu veya karayolu ile bu ülkelere gidebilirsiniz. Kentte konaklama sektörü ve seçenekleri de hızla gelişmektedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account