Split'te ilkbahar marttan hazirana kadar sürer ve Split'i ziyaret etmek için en iyi dönemlerden biridir. Ortalama sıcaklığın 20 derece olduğu bu bol güneşli dönem; Marjan tepesinde yürüyüş gerçekleştirmek, gezinti ve ilkbaharın sonunda yüzmek için idealdir. Sezon boyunca sokaklar ve şehir meydanları uyanmaya başlar. Hazirandan eylüle kadar süren Split yazları bazen 35 derecenin üzerine çıkabilen yüksek sıcaklıklarla karakterize olsa da güzel Adriyatik Denizi'nin birçok Split plajında veya yakın adalarda canlılığı bulabilirsiniz, herkesin kendine göre bir şeyler bulabileceği yaz gecelerinde Diocletian Günleri, Split Yaz Festivali ve bunun gibi çeşitli etkinliklerde rahatlayarak gerçek bir Akdeniz hareketliliği tecrübe edeceksiniz.
Kuru ve sıcak yazları ve soğuk ama ılımlı ve nemli kışlarıyla Split Akdeniz iklimine sahiptir. Yılın en sıcak ayı sıcaklık ortalaması 20-29 derece arası, en soğuk ay ortalaması 4 derecedir.

Dalmaçya’nın kalbi

Split; Hırvatistan’ın ikinci büyük kenti ve Dalmaçya kıyılarının kalbidir. Kalabalık plajları, ağaçlarla çevrili mesire alanı, liman bölgesi ve batıda ormanlık Marjan tepesiyle Split, ılıman iklimiyle tadını çıkaracağınız birçok keyifli noktaya sahip.

Yoğun ve büyük olmasıyla birlikte Split, uzun ve dopdolu tarihiyle Adriyatik Denizi’nin en büyüleyici limanlarından biridir. Kent, Dalmaçya’nın ortasında, Split (Marjan) yarımadasında Adriyatik kıyısında uzanır. Bir yarımada olarak denizle çevrili olmasına rağmen, Split sınırları ayrıca dağlarla çevrilidir. Kuzeydoğuda Mosor, kuzeybatıda Kozjak dağları ve kentin en önemli sembollerinden biri olan Marjan tepesi de yarımadanın batısında, eski şehir merkezinin hemen yakınında yükselir. Split ayrıca Brač, Hvar, Šolta ve Čiovo adalarıyla çevrilidir. Dalmaçya’nın en büyük, Hırvatistan’ın 2. büyük kenti Split; 180 bin nüfusa sahiptir. Hırvatistan’ın 2. büyük nakliye limanı ve Akdeniz’in en büyük yolcu limanlarından biridir. Kent ayrıca Split & Dalmaçya bölgesinin idari merkezidir.

Kentin ilk vatandaşı: Diocletian

Split tarihi birkaç cümleye sığmayacak kadar zengin ve çalkantılıdır. İlk zamanlarda Yunan kolonilerinin yerleştiği Split bölgesinde, İmparator Diocletian kentin kurucusu ve ilk vatandaşı olarak kabul edilebilir. 293 yılında 300 metrekarelik lüks villasını sadece son yıllarını burada geçirmek için büyük şehir Salona’nın yakınında yaptırdı. O zamandan bu yana  şanlı tarihi ve güzelliğiyle saray, Avarlar ve Slavlardan kaçan Salonalılar tarafından yavaş yavaş bir şehre dönüştürüldü. Diocletian Sarayı ve Split’in tarihi merkezinin tümü; olağanüstü korunmasıyla birlikte hala yaşayan bir yer olması nedeniyle 1979’dan beri UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Eski Roma’dan itibaren tüm tarihi katmanları, Orta Çağ’dan bugüne hala görülebiliyor ve bu yapılarda yaşıyor.

Saray duvarları boyunca büyüyen kentte; 10. yüzyıl Hırvat kralları, Macar ve Venedik yönetimi, Fransız yöneticileri ve Avusturya-Macaristan monarşisi gibi birçok otorite değişikliği gerçekleşti. Yugoslavya Krallığı’ndan, Split’in anti faşist direnişin merkezlerinden biri olduğu 2. Dünya Savaşı’nda İtalyan ve Alman işgallerinin yaşandığı trajik ve destansı zamanlara, Sosyalist Yugoslavya’ya ve Hırvatistan’ın bağımsız ve Avrupa Birliği üyesi olduğu şimdiki döneme kadar yaşanan gelişmelerle Split; Modern Çağ ve 20. yüzyılda yine hareketli tarihi gelişmeler yaşamıştır.

Split’in ekonomisi hala piyasa ekonomisi ve özelleştirmeye geçişle ilgili durgunluklar yaşıyor. Yugoslavya döneminde şehir; turizmden elde ettiği büyük gelirlerin yanı sıra gemi inşa, gıda, kimya, plastik, tekstil ve kağıt endüstrisinde oldukça büyük bir ekonomik merkezdi.  Bugün fabrikaların çoğu aktif değil ve işsizlik sık sık alarm veriyor. Bugün kent, ticaret ve hizmete odaklanmaya çalışıyor.

Bugün şehrin ekonomisi en çok turizm ve ticarete dayanıyor. 2300 çalışanıyla Brodosplit, Hırvatistan’ın en büyük tersanelerinden biridir. Ekonomi; gıda, (balıkçılık, zeytin, şarap üretimi) kağıt, beton ve kimyasallar gibi kısmi canlanma yaşayan bazı eski sanayiye dayanıyor. Ayrıca Split, 1998’den bu yana yıllık Hırvatistan Tekne Gösterisi’ne ev sahipliği yapıyor.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account