Nisan - Ekim ayları arası en ideal seyahat zamanıdır.
Adriyatik Denizi’ne kıyı olan Dubrovnik’te Akdeniz iklimi hakim. Adriyatik kıyılarında yazları sıcak ve kuru; kışın ise tipik Akdeniz İklimi hüküm sürüyor. İçerilere doğru karasal iklim özellikleri görülüyor. Doğal olarak en sıcak aylar Temmuz ve Ağustos. Bu aylarda maksimum ortalama sıcaklık 29 derece gözükse de Temmuz ortasında Dubrovnik’te sıcaklık gündüz 35 derecelere ulaşır.

Dubrovnik ya da eski adıyla Ragusa, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Orta Çağ’dan kalma tarihi eserleri ile ünlü, açık hava müzesi gibi çok güzel bir şehirdir.

Şehrin nüfusu 49 bindir. Hırvatistan’ın 1991’de Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar görmüş ancak UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile 2005 yılında şehir eski görünümüne kavuşmuştur. Dubrovnik, plaj ve botanik bahçeleriyle ünlü Lokrum adası, şehri çevreleyen surlar ve Dubrovnik katedrali ile ünlüdür.

Dubrovnik’in eski adı Ragusa bir çok tarihi kaynakta kullanılmıştır. Dubrovnik’te kurulu şehir-devleti Ragusa Cumhuriyeti’ne I. Murat döneminde 1365 yılında ayrıcalık tanınmış, buna karşılık bu küçük devlet Osmanlı himayesine alınmış ve yıllık vergiye tâbi tutulmuştu. Napolyon Bonaparte dönemindeki savaşlar sırasında 1808 yılında şehre giren Fransız ordusu bu devlete son vermiş ve şehri Fransa’ya bağlamış. 1815 yılında düzenlenen Viyana Kongresi ise şehri Avusturya yönetimine vermişti. Bu şekilde şehir üzerindeki 443 yıllık Osmanlı egemenliği de sona ermiştir.

Libertas

Hırvatlar ise Dubrovnik’in hiçbir dönemde tam anlamıyla başka bir devlete bağımlı olmadığını söylerler. Dubrovnik bağımsızlığını korumak için çok yüksek vergiler ödemiştir. Dubrovnik adı ile beraber çok sık göreceğiniz “Libertas”, şehrin özgürlüğüne dikkat çekmek için kullanılır ve Dubrovniklilerin gurur duydukları bir özelliktir.

Dubrovnik’te turizmin 19.yüzyılda yapılan Opatija Grand Hotel (1890) ve Dubrovnik Hotel Imperial (1897) otellerinin açılmasıyla başladığını söyleyebiliriz. Dünyanın en iyi 10 Orta Çağ şehrinden biri olan Dubrovnik, 1971 yılında savaştan korunmak için askerden arındırılmış bölge ilan edilmiştir.

Game of Thrones

Dünyaca ünlü TV dizisi Game of Thrones’un bir çok bölümü Dubrovnik’te çekildi. Dubrovnik’in mevcut durumu, şehrin taş duvarları, çok ince düşünülmüş bir film setinden farksızdır.

Dubrovnik bir Hırvat şehri olmasına rağmen mutfağında bir çok farklı Akdeniz pişirme teknikleri ve lezzetleri de vardır. Bu nedenle Hırvatistan’ın genelindeki yeme içme alışkanlıklarından farklı bir mutfak kültürüne sahiptir. Kabuklu deniz ürünleri bolca kullanılır.

Kendinizi tam anlamıyla bir açık hava müzesinde hissedeceğiniz Dubrovnik’e aşık olacaksınız. Turistik bir şehir olmasına rağmen, insanları hala son derece kibar ve misafirperver. Türk yatırımcıların Dubrovnik turizmine sağladığı katkı nedeniyle Türklere sempati ile bakıyorlar.

Dubrovnik’e gitmeden önce Libertas Film Festival’inin takvimine de bir göz atın. Festival zamanı Dubrovnik daha güzel oluyor…

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account