HIRVATİSTAN

Kuna (HRK)
Hırvatistan Adriyatik'te önemli bir deniz - kum - güneş tatili destinasyonudur. Dolayısıyla deniz tatili için yaz ayları idealdir. Ancak bir kültür ve tanıma gezisi yapıyorsanız, en ideal aylar nisan ve mayıs aylarıdır.
Hırvatistan, Köppen olarak tanımlanan iklim sınıflamasına girer. Ilık, yağışlı ve karasal bir iklimi vardır. Yıl içinde sıcaklıklar -3 ile 22 derece arasında değişir. Ülkenin en sıcak bölgesi Adriyatik sahilleridir. Bazı bölgelerde sıcaklığın 30 - 35 dereceye kadar çıktığı görülür.

Ancak ülkenin dağlık bölgelerinde hem yaz hem de kış sıcaklık ortalamaları daha düşüktür.
Hırvatça

Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasında yer alan Hırvatistan, 4.6 milyona yaklaşan nüfusu ve 56 bin 600 kilometrekare alanıyla bağımsız bir devlettir. İtalya’dan sonra Adriyatik’e en uzun kıyısı olan ülke konumundaki Hırvatistan, binden fazla da adaya sahiptir. Büyük çoğunluğu Hırvatlardan oluşan oluşan ülkede, hakim olan din ise Katolik dinidir.

Hırvatistan’a 7. yüzyılda yerleşen Hırvatlar, 9. yüzyılda iki dükalıktan oluşan bir devlet kurdular. Tomislav ise ülkeye krallık statüsünü kazandıran ilk kraldır. 1526 – 1697 yılları arasında Osmanlı hakimiyetinde kalan Hırvatistan, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Hırvatistan ve Slovenya bir araya gelerek Yugoslavya Krallığı’nı kurdu. 1943 yılında Demokratik Federal Yugoslavya adını alan devlet, 1963 yılında Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti adını almış ve 1991 yılındaki dağılma sürecine kadar da bu isimle yoluna devam etmiştir.

croatia

Yuoslavya’nın dağılmasından sonra ortaya çıkan yedi devletten biri olan Hırvatistan, günümüzün gelişen ve dikkatleri üzerine çeken ülkesi konumundadır. Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından ‘gelişmekte olan ülkeler’ kategorisinde sınıflandırılan Hırvatistan, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, NATO ve Dünya Ticaret Örgütü gibi birlik ve kurumların da üyesi durumundadır.

Hızla büyüyen turizm

Ekonomisi büyük oranda hizmet sektörüne dayanan Hırvatistan’da, tarım ve sanayi de giderek gelişmektedir. Ülke ekonomisinin bir diğer önemli ayağı ise turizmdir. Günümüzde Hırvatistan, dünyada turistlerin en çok ziyaret ettiği 18. destinasyondur. Ülkede ekonominin bir bölümü devletin kontrolü altındadır. 2000 yılından bu yana altyapıya önemli yatırımlar yapılmaktadır. GSHM’si (nominal) 64 milyar 833 milyon dolar Hırvatistan’da, kişi başına düşen ortala gelir ise yaklaşık 14 bin dolar civarındadır.

Hırvatistan hızla yükselen bir turizm ülkesidir. Başta Dubrovnik, Plitvice Gölü, Hvar Adası, Rovinj şehri ve Korcula Adası olmak üzere onlarca turizm merkezine sahip olan ülke, Türkiye’den de insanların dikkatini çekmekte ve buraları görmeye giden insan sayısı hızla artmaktadır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account