Mostar'a gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların 20-30 derece arasında olduğu haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır.
Mostar, sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Oldukça yağış alan kentin, yıllık ortalama sıcaklığı 15 derecedir.

Mostar, Bosna-Hersek Federasyon’unda Hersek’e bağlı Neretva Kantonu’nun merkezinde bir şehirdir. Neretva Nehri üzerinde yer alan ve Hersek’in resmi olmayan başkenti Mostar, ülkenin 4. büyük kentidir. Eski Köprü (Stari most) ve kulelerine Mostar ismi, köprü muhafızları tarafından verilmiştir. Mostar belediyesinin 1991’de 126 bin nüfusu vardı. Şu anki nüfusu ise yaklaşık 115 bindir.

Roma Katolik piskoposluğunun merkezi

Mostar-Duvno, 1881’den beri Roma Katolik piskoposluğunun merkezidir.

15. yüzyıl sonlarında kurulan Mostar, Osmanlı İmparatorluğu’nda Hersek bölgesinin başlıca idari şehri oldu. Avusturya Macaristan İmparatorluğu 1878’de Mostar’ı kendine kattı. 1. Dünya Savaşı’nın ardından ise şehir Yugoslavya’nın bir parçası oldu.

2. Dünya Savaşı’nın ardından Mostar tütün, boksit, şarap ve alüminyum ürünleri üretimini geliştirdi. Neretva hidroelektrik gücünü birçok baraj (“Grabovica”, “Salakovac”, “Mostar”) bölgede inşa etmiştir. Şehir, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti döneminde büyük bir sanayi ve turizm merkezi oldu ve zenginleşti.

Kent, 1992-1993 yılları arasında Bosna ve Hersek’ten sonra Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu dönemde kasaba 9 aylık kuşatma altında kaldı. Yugoslav Halk Ordusu (JNA) kentin büyük bir kısmı üzerinde kontrol sağladı. Bosnalı Hırvatlar 1993 yılında tüm şehri almak için bir girişim başlattı. Şehir, Bosna-Hersek için büyük bir ödül ve de başkent olacaktı ancak Boşnaklar bu girişimden sonuç alamadı. Bosnalı Hırvatlar Neretva nehrinin karşısında, şehrin doğu kısmında Boşnaklara etnik temizlik taarruzu başlattı. Batı tarafını kontrol eden Hırvatlar, doğu tarafına vahşice saldırdı ve yüzlerce sivilin ölmesine sebep oldu. Osmanlı döneminden kalan sayısız cami ve evle birlikte Kujundžiluk dahil birçok kültürel ve dini simge kasıtlı olarak tahrip edildi. Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle 16. yüzyılda Mimar Hayruddin tarafından yapılan Stari Most, 1993 yılında Bosnalı Hırvat havan ateşi nedeniyle yıkıldı. 25 Şubat 1994’te bir ateşkes imzalandı. Şehir, iki düşman arasında bölünmüş olarak kaldı. 1995’te yeniden sınırlandırılmanın gerçekleştiği bazı normalleşmeler gerçekleşti ve 1996’da iki bölgenin arası olabildiği kadar yeniden kuruldu.

Savaş sonrası yeniden kurulan kent

Bölgedeki genel savaşın 1995’te sona ermesinden bu yana Mostar’ın yeniden inşasında büyük bir ilerleme gerçekleşiyor. Avrupa Birliği temsilcisinin doğrudan denetimi altında şehirde bazı seçimler yapıldı ve her ulus birbirinin şehrin üzerindeki siyasi kontrolünü tanımada uzlaştı. Restorasyon için 15 milyon doların üzerinde harcama gerçekleşti. Bir anıtsal projeyle 1999’da Eski Köprü’nün özgün tasarımıyla yeniden inşası ve çevredeki yapıların restore edilmesine başlanarak 2004 yılında büyük oranda tamamlandı. UNESCO 2005 yılında Eski Köprü ve yakın çevresini Dünya Mirası Listesine aldı.

Eski şehir şu anda tekrar dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerle dolu. Turistler Trebizat Nehri üzerinde canoue safari’ye gidebilir. Ayrıca Rakitnica ve Neretva nehirleri üzerinde rafting, doğayı seven herkes için gerçek bir turist cazibesidir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account